Guardiola betohet për blerjen që kushtoi 43.5 milionë euro

Pep Guardiola ka premtuar ta mbajë Bernardo Silva te Manchester City për aq kohë sa ai është trajner, me 43.5 milionë paundët shtesë, të vendosur për t’u dhënë në kohë, që të provojë vlerën e tij. Trajneri katalanas është pyetur mbi situatën e 23-vjeçarit, pas transferimit për një sasi të madhe parash në “Etihad”, verën e vitit 2017. Ai shkëlqeu me Monakon gjatë sezonit të shkuar, kur fitoi titullin në “Ligue 1”, ndërkohë që bëri përshtypje edhe në një fazë ndërkombëtare me Portugalinë. Udhëheqësit e Premier League, Manchester City, janë ende në pritje për të parë më të mirën e tij, por kjo është për shkak të konkurrencës së ashpër në rolin e tij. Guardiola mban besim të plotë te Silva dhe ka lëvizur për të përjashtuar çdo shans që talenti të lëvizë, duke u thënë gazetarëve:
“Kur ka luajtur, ai ka treguar nivel të lartë. Është një djalë i ri, për të cilin jemi kaq të lumtur që e kemi këtu. Ai do të qëndrojë një kohë të gjatë te Manchester United. Sa të jem unë këtu, nuk do të lëvizë. Ai do të qëndrojë me mua. Nuk e kam parë atë të trishtuar, madje edhe për një ditë. Gjithmonë është në gjendje të mirë dhe ju nuk mund ta imagjinoni se sa e rëndësishme është kjo”. Ndërsa Silva nuk ka qenë në gjendje të ketë të njëjtin ndikim si Leroy Sane dhe Raheem Sterling në këtë sezon, ai ka kontribuar me 5 gola dhe 5 asiste në të gjitha garat. Më shumë nga paraqitjet e tij kanë ardhur nga stoli.