Asensio rrumbullakosi “6000”

Marco Asensio hyn në historinë e Real Madridit. “Mallorcani” shënoi, me rrjetën e tij të dytë në “Villamarín”, golin e 6000-të për klubin e bardhë, në kampionatin spanjoll. Ky gol e vendos atë në një listë të shquar, që ka midis anëtarëve të tij Gento, Juanito apo Raul. Kjo listë u përurua në vitin 1928. Lojtari i parë që hyri me emrin e tij në të ishte Jaime Lazcano, së shënuesi i golit të parë të Real Madridit, në javën e parë të ligës, edicioni 1928-1929. Të bardhët fituan me rezultatin 5-0 dhe Lazçano realizoi katër nga pesë golat e ndeshjes. U deshën 22 vjet para se klubi i bardhë të futet në regjistrin e “efemerive” të ligës. Protagonist, këtë herë, do të ishte Manuel Fernández Fernández, i njohur zakonisht si Pahiño, i cili shënoi golin e 1000-të të “Los Blancos” në kampionat. Kjo ndodhi më 5 nëntor 1950, në një fitore 2-5 kundër Athletic, në “San Mamés”. Pahíño shënoi golin e fundit të sfidës, në 84′.
Një tjetër lojtar i shquar shënoi golin e 2000-të të Real Madridit. Francisco Gento, njeriu i gjashtë Kupave të Europës, e ka shenjuar këtë shifër, duke shënuar golin e tretë të Real Madridit në fitoren 3-1 ndaj Pontevedra, në “Bernabeu”. Di Stéfano dhe Gento shënuan dy golat e tjerë për të bardhët. Një tjetër legjendë e Real Madridit shënoi golin e 3000-të. I zgjedhuri ishte Juan Gómez, Juanito, i cili më 20 janar 1982 realizoi kundër U.D. Salamanca. Për golin e 4000-të u prit 12 vjet. Këtë “prag” e nënshkroi një lojtar që dinte të fitonte zemrën e Real Madridit: Ivan Luis Zamorano. Ishte një triumf 0-5 kundër Real Valladolid, në “José Zorrilla”, në të cilin kilieni shënoi golin e dytë të llogarisë së Real Madridit.
Raul Gonzalez, i cili shënoi golin e 4500-të, nuk mund të mungonte në këtë listë. Golin e 5000-të e “firmosi” Guti, më 14 shtator 2008, në një fitore ndaj Numancias (4-3), në “Bernabeu”. Në sezonin 2012-2013 erdhi goli i 5500-të i Real Madridit, shënuar nga Luka Modriç, në fitoren kundër Málaga, në “Bernabéu”. Goli i 6000-të erdhi mbrëmë, me emrin dhe mbiemrin e protagonistit të ardhshëm të historisë së bardhë, Marco Asensio. Nga goli i 5000-të deri tek ai i 6000-të është periudha më e shkurtër kohore midis një ngjarjeje dhe një tjetre, vetëm 363 ndeshje kanë kaluar. Për të arritur kuotën e 1000 golave nga merengues u nevojitën 439 ndeshje. Nga goli i 1000-të tek i 2000-ti u deshën 389 ndeshje, nga 2000 deri në 3000 u deshën 569 ndeshje, nga 3000 deri në 4000 u deshën 498 ndeshje dhe nga 4000 deri në 5000 u nevojitën 527 ndeshje.