“Problem” arbitri

Në “Allianz Stadium” do të luhet akti i parë i ndeshjes mes Juventusit dhe Tottenhamit, i vlefshëm për 1/8 finale të Ligës së Kampionëve. Arbitri gjerman, Felix Brych, do të drejtojë ndeshjen e Champions League mes Juventus dhe Tottenham, e vlefshme për fazën e 1/8-ve të kompeticionit. Takimi do të luhet të martën në mbrëmje, në orën 20:45. Asistentët e Brych do të jenë Mark Borsch, Stefan Lupp. Bastain Dankert dhe Marco Fritz do të jenë arbitrat e portës me Markus Hecker që do të jetë arbitri i katërt.
Juventus nuk ka kujtime të bukura me Brych, duke parë se 42-vjeçari nga Mynihu ka drejtuar finalen e Champions League të 2017-ës, e humbur 4-1 nga Juventus kundër Real Madrid. Bardhezinjtë kanë marrë dy fitore dhe dy humbje me Brych në fushën e lojës.
Ndërkohë, ecuria e Tottenham me Brych është akoma më e keqe, duke parë se dy ndeshjet e tyre të arbitruara nga gjermani kanë qenë një humbje 2-0 kundër Udineses në tetor të 2008-ës dhe një humbje 4-0 në çerekfinalet e Champions League kundër Real Madrid më 2011-ën. Pas 15 minutash lojë anglezët kanë mbetur me dhjetë lojtarë pas kartonit të kuq të marrë nga Crouch.
Ky ballafaqim do të drejtohet nga gjermani Brych, i cili ka qenë arbitri i finales së vitit të kaluar në Cardiff, e humbur nga bardhezinjtë kundër Real Madridit. Juventus-Tottenham do të luhet në Torino, të martën, më 13 shkurt, ora 20:45. Parashikohet që Allegri të aplikojë modulin 4-3-3, por me disa ndryshime në krahasim me transfertën e fundit në Firence. Në krahun e djathtë, mbrojtësi De Sciglio është i favorizuar para Lichtsteiner, ndërsa në “trident” duhet rifituar një vend, duke filluar në kurriz të Bernardeschi dhe Douglas Costa. Në mes të fushës, Bentancur dhe Sturaro luajnë për një fanellë, ndërsa konfirmimi i Marchisio është i vështirë. Pochettino duhet të vendosë 11-shin që mundi Arsenalin në derbin e Londrës së Veriut. Alderweireld dhe Rose në dyshim: në vendin e tyre do të jetë Sanchez dhe Davies, në mbrojtje. Dier dhe Dembele do të jenë dy “filtrat” e përparme, në mes të mbrojtjes. Në fazën ofensive, si zakonisht, Tottenham pritet të luajë me katër: Bir, Eriksen dhe Alli, prapa Kane, me Lamela të gatshëm për të marrë përsipër detyra në këtë funksion.
Formacionet e mundshme
JUVENTUS (4-3-3): Buffon; De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanic, Bentancur; Douglas Costa, Higuain, Mandzukic.
TOTTENHAM (4-2-3-1): Lloris; Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies; Dier, Dembele; Eriksen, Alli, Son; Kane.