Navalny merret në pyetje për “sulmin mbi policinë”

Russian opposition leader Alexei Navalny, who submitted endorsement papers necessary for his registration as a presidential candidate, center, sits at the Russia's Central Election commission in Moscow, Russia, Monday, Dec. 25, 2017. Russian election officials have formally barred Russian opposition leader Alexei Navalny from running for president. (Evgeny Feldman/Navalny Campaign via AP)

Hetuesit në Moskë kanë thirrur për t’u marrë në pyetje politikanin e opozitës, Aleksei Navalny, në lidhje me, siç është thënë, një sulm mbi zyrtarët e policisë, të cilët e kanë arrestuar atë në një tubim, muajin e kaluar.
Navalny ka shkruar në Twitter se policia ka shkuar në shtëpinë e tij mëngjesin e sotëm dhe se i ka dorëzuar dy thirrje.
Ai ka thënë se është akuzuar për “goditje mbi policinë”, e cila e ka arrestuar atë në protestat mbarëkombëtare të 28 janarit.
Navalny i ka organizuar këto tubime në mbështetje të thirrjes së tij për bojkotimin e zgjedhjeve presidenciale në Rusi, që do të mbahen në mars.
Navalny ka qenë në mesin e së paku 350 njerëzve të arrestuar në protesta.
Ai është liruar në të njëjtën ditë, por është në pritje të seancës gjyqësore.
Navalny, kritik i zëshëm i Presidentit rus, Vladimir Putin, ka bërë thirrje për bojkotimin e zgjedhjeve të 18 marsit, pasi autoritetet zgjedhore i kanë ndaluar kandidimin, për shkak të, siç është thënë, një dënimi të mëparshëm.