Ballina Kulturë Memo sekrete, Klinton pagoi përgjimet ndaj Trump

Memo sekrete, Klinton pagoi përgjimet ndaj Trump

Republikanët në Komisionin e Inteligjencës të Shtëpisë të premten lëshuan shkresën, e cila shpreh “shqetësime me legjitimitetin dhe ligjshmërinë e disa ndërveprimeve të DD dhe FBI” që përfshinte FISA, ose Aktin e Survejimit të Inteligjencës së Jashtme, ndaj bashkëpunëtorëve të Trump gjatë zgjedhjeve të vitit 2016.
Dosja, e shkruar nga ish-spiuni britanik Christopher Steele dhe i porositur nga Fusion GPS, u pagua nga Komiteti Demokratik Kombëtar dhe fushata e Klintonit përmes firmës ligjore Perkins Coie në një përpjekje për të kryer hulumtime opozitare. Ajo përfshinte akuza të fshehta dhe të paverifikuara rreth lidhjeve të Donald Trump me Rusinë.
Memorandumi, i cili ka qenë në qendër të një lufte të fuqishme të pushtetit midis republikanëve të Kongresit dhe FBI-së, citon në mënyrë specifike të DD dhe FBI në përgjimin e këshilltarit të fushatës së dikurshme Trump Carter Page, duke thënë se dosja “formoi një pjesë thelbësore” të aplikacionit për të spiunuar mbi të.
Republikanët kanë akuzuar se FBI ka përdorur dosjen e dyshimtë, fillimisht të përgatitur si një kërkesë për opozitën nga oferta e fushatës së Hillari Klintonit dhe më pas për të marrë leje nga një gjykatë federale sekrete për të përgjuar në fushatën e Trump dhe komunikimit në ekipin e tranzicionit.
Memorandumi vuri në dukje se në dhjetor 2017, zëvendës-drejtori i FBI AndrewMcCabe dëshmoi se, “nuk do të kërkohej një urdhër mbikëqyrjeje” nga Gjykata e FISA-s “pa informacionin e dosjes Steele”.
“Steele” ishte i dëshpëruar që Donald Trump të zgjidhej President dhe ishte i pasionuar për atë që nuk ishte president”.
Steele mbeti në kontakt të ngushtë me Zëvendës Prokurorin e Përgjithshëm të Asocuar, Bruce Ohr. Gruaja e Ohrit, Nellie, filloi të punonte për Fusion GPS, firmën prapa dosjes, që në maj 2016.
“Kjo dëshmi e qartë e paragjykimit të Steele u regjistrua nga Ohri në atë kohë dhe më pas në dosjet zyrtare të FBI-së, por nuk pasqyrohet në asnjë nga aplikacionet e faqes FISA”, thuhet në memo.
Ajo gjithashtu pretendon se FBI dhe DD përdorën raportimin e medias për t’i dhënë besueshmëri dosjes, ndërkohë që firma prapa dosjes, Fusion GPS, informoi njësitë kryesore të lajmeve amerikane për të përfshirë “New York Times”, “Washington Post”, CNN, “New Yorker”, Yahoo dhe Mother Jones.

Reagimi i Presidentit Trump

Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve bënë publik një raport që më parë ishte i klasifikuar sekret, ku pretendohet se zyrtarët e lartë të zbatimit të ligjit janë treguar të njëanshëm kundër Presidentit Donald Trump. Dokumenti u publikua i plotë dhe pa redaktime, pasi Presidenti Trump e autorizoi publikimin e tij.
Presidenti Trump shkruante në Twitter: “Udhëheqja e lartë dhe hetuesit e FBI-së si dhe Departamenti i Drejtësisë e kanë politizuar procesin e shenjtë hetimor në favor të demokratëve dhe kundër republikanëve, gjë që, vetëm pak kohë më parë do të kishte qenë e pamendueshme”.
“Shumë njerëzve duhet t’u vijë turp nga vetja madje edhe më shumë se kaq”, tha zoti Trump të premten.
Sipas raportit, zyrtarë të lartë qeveritarë kishin favorizuar demokratët ndaj republikanëve. Dokumenti akuzon zyrtarët e rendit dhe zbulimit se kishin abuzuar me autoritetin e tyre kur kërkuan leje që të përgjonin një ish-këshilltar të fushatës të Presidentit Trump, Carter Page.
Demokratët dhe kritikët e tjerë të dokumentit thonë se ai në mënyrë selektive përdor informacionin e klasifikuar të zbulimit për të arritur në përfundimin se hetimet mbi ndërhyrjen e Rusisë janë politikisht të njëanshme.

Çfarë përmban memo

Komisioni i Zbulimit të Dhomës lëshoi një memo të klasifikuar që përshkruante abuzimet e dyshuara nga zyrtarët e lartë të FBI dhe të Drejtësisë të premten, pasi presidenti e aprovoi lirimin e tij.
Ndër gjetjet e memorandumit janë:
• Dosja anti-Trump e financuar nga fushata Clinton dhe Komiteti Demokratik Kombëtar formuan një pjesë “esenciale” të aplikacioneve fillestare dhe të të trijave për përgjimine këshilltarit të fushatës Trump, Carter Page;
• Origjina politike e dosjes ishte “e njohur për zyrtarët e lartë të DD-së dhe të FBI-së”, por ndonëse kjo dihej nuk ishte sqaruar në kërkesën për të marrë urdhër për përgjimet;
• Perkins Coie – firma ligjore për fushatën Clinton dhe Komiteti Demokratik Kombëtar priti një takim me Steele, Fusion GPS dhe median (ky zbulim e bën më të vështirë për fushatën Clinton dhe DNC të mohojnë se e njihnin dosjen, edhe pse Klinton dhe zyrtarë të tjerë të lartë të DNC-së në atë kohë kanë mohuar të dinë për këtë);
• Steele u pezullua dhe përfundoi si burim i FBI-së, pasi FBI mësoi se ai bëri një zbulim të autorizuar të marrëdhënieve të tij me FBI-në për revistën liberale të medias Mother Jones dhe ai gënjeu FBI-n për kontaktet e tij të mëparshme me mediat në Yahoo !
• Steele – edhe pse i portretizuar si një “boy scout” nga bashkëthemeluesi i Fusion GPS, Glenn Simpson, kishte paragjykim personal kundër kandidatit Donald Trump, duke u thënë zyrtarëve të lartë të drejtësisë Bruce Ohr se ai ishte “i dëshpëruar që Donald Trump të zgjidhej dhe ishte i pasionuar se ai nuk nuk duhet të jetë president”;
• Gruaja e Ohrit, Nellie Ohr ndihmoi me dosjen, por FBI ose DD nuk e zbuluan këtë lidhje në kërkesën për urdhërin FISA, edhe pse Bruce Ohr punoi “ngushtë” me Zëvendës Prokurorin e Përgjithshëm, Sally Yates dhe pastaj Rod Rosenstein;
• Në kohën kur FBI e përdori dosjen për të marrë urdhër spiunimi në tetor 2016, kreu i Divizionit të Kundërzbulimit të FBI-së, Bill Priestap, kishte vlerësuar se vërtetimi i dosjes ishte ende në “fillimet” e tij dhe pas përfundimit të Steele si një burim, një njësi e FBI-së e vlerësoi raportimin e tij si “të mbështetur minimalisht”;
Zëvendësdrejtori i FBI-së,AndrewMcCabe e njohu Komitetine Inteligjencës të Dhomës në dhjetor 2017 se asnjë urdhër nuk do të ishte kërkuar pa dosjen;
• Mandati i FISA-s gjithashtu përmendi informacionin që lidhet me një tjetër këshilltar të fushatës Trump, George Papadopoulos, edhe pse nuk kishte prova për bashkëpunim apo komplot midis Page dhe Papadopoulos;
• Memorandumi nuk tregon se çfarë informacioni rreth Papadopulos ishte, por tha se informacioni ishte shkaktar i hetimit kundër inteligjencës së FBI-së për ndërhyrjen dhe fshehtësinë ruse në fund të korrikut 2016;
• Peter Strzok, numri 2 në divizionin e kundërzbulimit të FBI-së, hapi hetimet e Byrosë për ndërhyrjen dhe bashkëveprimin e Rusisë (mesazhet me tekst midis tij dhe zyrtarit të FBI-së dhe të dashurit të saj, Lisa Page tregojnë se ai kishte një paragjykim anti-Trump).

Afera e 4 faqeve

Kanali televiziv CNN fillimisht ja qëllon se Christopher Wray, Drejtori i FBI-së, është gati të japë dorëheqjen, por më pas, me një pafytyrësi të paparë, vendos të thotë se nuk ka asgjë të rëndësishme, vetëm 4 faqe, të përgatitura pikërisht për konsum nga republikanët. Mëkat se akoma përpara botimit të tyre i kanë kushtuar karrierën AndrewMacCabe, Nr.2 të FBI-së.
Është Memo Day, gjithçka në dorën e Donald Trump, që për hir të së vërtetës i ka shpëtuar nga goja një “sigurisht që do ta bëjë publike, 100%”, pastaj, nëpërmjet një funksionari të Shtëpisë së Bardhë, ka bërë me dije se më së fundi e ka kontrolluar materialin, se “it doesn’t give away too much in terms of classification”, nuk zbulon edhe aq shumë në termat e shkallës së sekretit të materialit dhe se ka vendosur ta bëjë publik ashtu siç është, pa mbulimet e kërkuara nga FBI-ja, pasi i takon Kongresit të vendosë. Është momenti.
Nuk duhet harruar se Presidenti ka qenë nën breshërinë e artilerisë së rëndë demokrate për këtë aferë prej një viti. Gjithsesi, rregulli thotë se mjafton që Presidenti mos të ngrejë ndonjë objeksion dhe ditën e 5-të gjithçka është e lirë. Dhe përderisa vota e komisionit ka qenë të hënën, i bie që sot dokumenti mund të botohet.
E qartë se ata të FBI-së po mbushen në brekë dhe flasin për të shmangur të goditje të rëndë ndaj vetë sistemit. Por të tjerë, eksponentët demokratë dhe mediat ulërijnë për skandalin, nuk shpjegojnë se çfarë do të kishte për t’u frikësuar nëse FBI-ja nuk ka bërë asgjë jokorrekte apo të paligjshme, nëse ka zbatuar rregullat dhe nuk është bazuar mbi një dosje që dihet se është mbushur me thashetheme për të vënë nën survejim të paligjshëm persona të fushatës së Donald Trump.
Pse kaq shumë panik, pse presionet ndaj Presidentit me qëllim që të mos japë lejen e desekretimit dhe, për pasojë, të bëjë publik memorandumin 4 faqësh që vjen nga Komisioni i Inteligjencës së Dhomës, nëse ky dokument jo vetëm nuk provon asgjë, por demonstron vetëm një manipulim nga ana e anëtarëve republikanë të Komisionit? Por mund të jetë që ky memorandum të demonstrojë në Amerikë dhe në pjesën tjetër të botës se FBI-ja ka ndërtuar një komplot të lezetçëm për të minuar themelet e procesit elektoral amerikan, për të penguar fitoren e Donald Trump, më pas të kërkojë që t’i shkatërrojë fatalisht legjitimitetin dhe se në realizimin e kësaj është ndihmuar nga drejtues të lartë të Departamentit të Drejtësisë, disa prej të cilëve ende në poste komandues. Me pak fjalë, swamp, moçal.
Jo vetëm kaq, por në këtë memorandum mund të jetë prova se i gjithë hetimi i mbiquajtur Russiagate mbi përfshirjet e mundshme midis njerëzve të Trump dhe Rusisë së Putinit për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve dhe që ka çuar në emërimin e një Prokurori Special në personin e ish-Drejtorit të FBI-së, Robert Mueller, është nga ana tjetër vetëm një montim. Demokratët në këto ditët e fundit kanë bërtitur shumë, duke theksuar se dokumenti fshin detaje kyçe, se kërkon të pengojë hetimin e Robert Mueller, se Devin Nunes, Presidenti republikan i Komisionit, e ka modifikuar dhe ndryshuar, se një kundër memorandum i tyre nuk ka arritur të marrë votat e nevojshme për t’u botuar edhe ai.
Nunes përgjigjet se modifikimet e vetme janë ato të kërkuar nga FBI-ja, se 5 funksionarë të lartë kanë riparë gjithçka, kanë bërë modifikime dhe janë shprehur të kënaqur, por më pas të mërkurën kanë nisur të përsërisin zyrtarisht deklarimet për preokupim të madh; se ekzistojnë të gjitha provat e nevojshme për të demonstruar se, vendimi për të vënë nën survejim Carter Page, një këshillar vullnetar i Trump për politikën e jashtme, u bazua mbi një dosje false të sajuar ndaj këtij të fundit, autor i së cilës është një spiun anglez me emrin Christopher Steele, dhe që u financua pjesërisht nga fushata e rivales demokrate Hillary Clinton, pjesërisht nga vetë Komiteti Electoral Demokrat. Në të tregohej Trump në një hotel të Moskës i impenjuar në orgji, me shumë golden shower dhe zonjusha ruse të furnizuara me bujari nga qeveria. Është false në mënyrë edhe mjaft të trashë.
Si një material jo i verifikuar ose, më keq, tashmë i verifikuar si fals, i prodhuar nga një palë politike, është shndërruar në autorizim qeveritar për hetime dhe survejime, në shkelje të hapur të rregullave të FISA-s (Foreign Intelligence Surveillance Act), është skandali i vërtetë për të cilin është thirrur të përgjigjet vetë drejtuesi i lartë i Departamentit të Drejtësisë, Rod Rosenstein, tani zëvendësprokuror i Përgjithshëm, që ka koordinuar qysh nga fillimi hetimin Russiagare dhe që ka vendosur të emërojë Prokurorin Special. E qartë?
E qartë edhe se një vendim i ngjashëm nuk mund të merrej pa e ditur në parim edhe Loretta Lynch, Prokurorja e Përgjithshme e atëhershme e Barack Obama, që kanë dashur të ruajnë profil të ulët në përfshirjen e administratës. Kini parasysh se në lojë nuk është vetëm skandali rreth zgjedhjes dhe vitit të parë të jetës së presidencës Trump, por është vetë kredibiliteti i FBI-së edhe për aktivitetet e ardhshme dhe për pushtetet e shumta të gjera që ka. FISA është i vitit 1978 dhe u konceptua për t’i mundësuar qeverisë federale për të spiunuar agjentët e huaj si brenda, ashtu edhe jashtë vendit. Me kalimin e viteve i ka zgjeruar pushtetet e veta rrezikshëm mbi biseda telefonike, sms, email, dokumenta financiare, mjekësore dhe ligjore. Kohët e fundit, Kongresi ka miratuar dhe Presidenti Trump e ka firmosur, duke e transformuar në ligj, një zgjerim të mëtejshëm të tij. Mjafton autorizimi i një gjykatësi për të vënë dikë nën kontroll të rreptë. Sipas shumë studiuesve, kufijtë e shkeljes së kushtetutshmërisë janë prekur dhe, si për ironi të fatit, gjithçka ka ndodhur një ditë përpara se memorandumi të dilte në dritën e diellit. Me memorandumin e bërë të njohur, Kongresi do ta miratonte një zgjerim të ngjashëm të FISA-s? sigurisht që jo, por Komisioni i Inteligjencës e dinte tashmë dhe, sërisht si për ironi të fatit, Departamenti i Drejtësisë ka tentuar që ta pengojë aktivitetin deri në momentin e fundit kundër mendimit të Presidentit Trump për të mos e bërë publik memorandumin. E kuptoni tani sesi luhet loja? Le të presim e të shohim se çfarë do të bëhet.

Përgatiti
ARMIN TIRANA

Exit mobile version