Lamtumirë Barcelonë!

Barcelona ka konfirmuar se Javier Mascherano do të largohet nga klubi, me argjentinasin që ka arritur një marrëveshje për të vazhduar karrierën në Kinë. 33-vjeçari do të luajë me Hebei China Fortune, pasi vendosi të mbyllë aventurën në Katalonjë, që zgjati shtatë vite e gjysmë. Lajmi është konfirmuar nga klubi “blaugrana”, i cili ka organizuar një ceremoni lamtumire ditën e mërkurë. Argjentinasi do të takojë për herë të fundit shokët e skuadrës dhe stafit teknik gjatë një darke që do të zhvillohet enkas për të, ku do të jetë i pranishëm edhe presidenti Josep Maria Bartomeu.
Mascherano ka fituar katër herë titullin në La Liga dhe dy herë trofeun e Champions League gjatë kohës që ka luajtur në “Camp Nou”. Ai u ble nga Liverpool në vitin 2010. Mendohet se numrin 14, që mbante argjentinasi, do ta marrë një tjetër futbollist i ardhur nga Liverpool, Philippe Coutinho. Ky numër është shumë domethënës për Barcelonën, pasi është mbajtur nga një legjendë e klubit si Johan Cruyff. Mascherano bëhet lojtari i dytë që largohet nga Barcelona gjatë muajit janar, pasi më parë, Arda Turan shkoi te Istanbul Basaksehir.