Agjentët e futbollistëve dhe fitimet shokuese

Fitimet e tyre kolosale dhe marrëveshjet shpeshherë në formë shantazhi mes palëve i kanë kthyer në superfuqi, disa emra që kanë qenë thjesht ndërmjetës në nisjen e një profesioni që tani garanton pushtet dhe parà.
Një studim i ri i UEFA-s tregon se agjentët kanë fituar thuajse 3 miliardë euro në komisione mbi transferimet e futbollistëve vetëm në kontinentin europian, e kjo në harkun e 5 viteve. Aktiviteti financiar i transferimeve ka kapur shifrën 22 miliardë euro në total e sipas qeverisë së futbollit kontinental, këto janë të dhëna alarmuese pasi 13% e xhiros humbet në këtë lloj rulete ruse.
Agjentë të tillë si Mino Raiola apo Jorge Mendez përfaqësojnë yjet më të njohur të futbollit, e jo më kot nga sezoni në sezon, lojtarë si Ronaldo, Ibrahimoviç, Pogba apo Neymar ndryshojnë skuadra apo kërkojnë marrëveshje të përmirësuara financiare, gjithçka nën diktatin e agjentëve.
UEFA ka zbuluar se, në të paktën 32 transferime në vitin e kaluar, komisionet e transferimeve kanë qenë të paktën një milion euro.
Në analizën e 55 shteteve që janë pjesë e UEFA-s është përfshirë gjithashtu edhe Shqipëria. Por komisionet e lëvizjeve që përfshijnë Kategorinë Superiore janë qesharake, krahasuar me 5 kampionatet kryesore evropiane.
Një shembull domethënës vjen vetëm nga vera e vitit 2017. Shumë lëvizje të lojtarëve të paguara mbi 15 milionë euro kishin pas krahëve superagjentin Jorge Mendez, që përfaqëson Cristiano Ronaldon dhe trajnerin Mourinho. Agjencia “Gestifute” e superagjentit ishte nismëtarja numër një e lëvizjeve dhe përmirësimit të kontratave me presidentët e klubeve.