Stoke City emëron trajnerin e ri

Stoke City ka vendosur Paul Lambert si trajnerin e di të skuadrës duke i dhënë fund vështirësive që patën në gjetjen e një zëvendësuesi për Mark Hughes. Edhe pse ish-trajneri i Aston Villa, Blackburn dhe Norwich City nuk është ndër të preferuarit e tifozëve, drejtuesi Peter Coates mendon se ka gjetur njeriun e duhur për ta nxjerrë ekipin nga zona e rënies nga kategoria. 48-vjeçari Lambert nuk ka rënë asnjëherë një kategori më poshtë dhe ka përvojën edhe si futbollist duke qenë se ka fituar Champions League me Borussia Dortmund.
Stoke e zyrtarizoi marrëveshjen me trajnerin pak orë para ndeshjes të së hënës me Manchester United në “Old Trafford”, ku skocezi do të jetë në tribunë për të parë futbollistët e tij. “The Potters” shkarkoi Mark Hughes në fundjavën e kaluar, pas humbjes kundër skuadrës së kategorisë të tretë Coventry në Kupën e Anglisë. Ata synuan të merrnin Gary Rowett, por ky i fundit rinovoi kontratën me Derby, ndërsa dështuan edhe në arritjen e marrëveshjes me Quique Sanchez Flores dhe Martin O’Neill.