Ryan Giggs, trajneri i ri i Uellsit

Ryan Giggs do të emërohet si trajneri i ri i Uellsit me një kontratë katërvjeçare dhe lajmi do të bëhet i ditur në Kardif, ku Federata e Futbollit në Uells ka njoftuar një konferencë për shtyp pikërisht për prezantimin e ish-futbollistit të Manchester United. Giggs do të marrë vendin e Chris Colema, i cili u largua në nëntor për të marrë drejtimin e Sunderland. Craig Bellamy, Osian Roberts dhe Mark Bowen ishin emrat e tjerë në listë, por bordi i drejtuesve të futbollit në Uells, kryesuar nga Jonathan Ford, ka zgjedhur “legjendën” Giggs si njeriun e duhur për të drejtuar përfaqësuesen.
Giggs ka luajtur 64 ndeshje me kombëtaren e Uellsit, nga viti 1991 deri në vitin 2007 dhe ka qenë kapiteni i kësaj skuadre, por është kritikuar vazhdimisht sepse ai nuk luante asnjëherë në ndeshjet miqësore të kombëtares iberike. Ai ka qenë trajneri i Manchester United në katër ndeshje, gjatë vitit 2014, pas largimit të David Moyes dhe gjithashtu punoi për dy sezone si ndihmës i Van Gaal në “Old Trafford”, përpara se të largohej pas ardhjes të Jose Mourinho. Në vitin 2016 ishte pranë kalimit te Swansea, por klubi uellsian vendosi të emëronte Bobn Bradley.