Rrëfehet Morinjo

Jose Mourinho kthehet në sherrin me Antonio Conte dhe flet gjithashtu për Zlatan Ibrahimoviç, i ndalur edhe një herë nga një dëmtim që do ta mbajë larg fushave deri në fillim të shkurtit. Trajneri i Manchester United ka dhënë edhe mendimin e tij në lidhje me të ardhmen e portierit David de Gea…
Ibrahimoviç – Kur e pyetën nëse druhet se Ibrahimoviç nuk mund të jetë më një futbollist i nivelit botëror, Mourinho u përgjigj: “Jo! Ishte trajneri i tij kur ishte 29 vjeç dhe luante me Inter. Nuk mund të ndalim kohën. Për futbollistin koha është shumë domethënëse dhe Ibrahimoviç e di. Ai e di që po bën hapat e fundit të karrierës së tij në nivele të larta, por ëndrra e tij, dëshira e tij dhe përpjekjet që bën janë gjithmonë të njëjta për të arritur në nivelet më të larta me ‘djajtë’. Ato që thotë ai janë shumë të dobishme për mua dhe për ekipin. Ka vetëm nevojë të ndihet mirë dhe mendoj se kur të mbyllë problemet me gjurin mund ta përdorim sërish. Si lider në dhomat e zhveshjes, si lider në fushë dhe si futbollist cilësor meriton të gjithë respektin tonë. Unë jam këtu për ta ndihmuar, deri në ditën e fundit që do të jetë në fushë”.
Conte – Në lidhje me debatin e tejzgjatur me trajnerin e Chelsea, Mourinho shtoi: “Nuk më pëlqejnë të tilla përplasje. Kur e nis unë, atëherë marr përsipër çdo përgjegjësi. Unë i kam nisur disa herë polemikat, por kur nuk e filloj unë dëfrehem duke parë palën tjetër që bën rolin e viktimës, edhe pse viktima nuk është ai. Por gjithsesi, të tilla situata nuk më pëlqejnë. Herë është faji im dhe herë është faji i dikujt tjetër. Në rastin tim, kur mendoj se jam unë fajtor, mendoj se duhet të isha sjellë në mënyrë tjetër dhe kërkoj ndjesë publike, si bërë me Claudio Ranier, kur mora përsipër gjithë përgjegjësinë. Menjëherë marrëdhënia jonë u transformua nga e keqe në e mirë, sepse unë jam aq burrë sa kërkoj falje kur gaboj në sjellje dhe veprime me dikë”.
De Gea – “Do të bëjmë të mundur të shfrytëzojmë të gjitha mundësitë për ta mbajtur në skuadër. Një klub që synon të bëhet më i miri në planet nuk mund të lejojë largimin e një portieri të tillë. Woodward nuk është me pushime, ai më duket se nuk pushon kurrë. Padyshim që do të provojë t’i rinovojë kontratën dhe do ta mbajmë këtu në Manchester sa më gjatë të jetë e mundur. Nuk e di nëse kanë nisur bisedimet, por unë besoj verbërisht te drejtuesit e klubit. Nuk diskutoj për pagën dhe kontratat e lojtarëve, them vetëm mendimin tim se De Gea duhet të jetë portieri i Manchester United. Janë të shumtë ata që kanë të njëjtin mendim me mua. Uroj që ai të qëndrojë me ne”.