Absurde në Ligue 1

Ndërhyrja më absurde e historisë së futbollit! Kështu mund të quhet veprimi i Tony Chapron, gjyqtari i ndeshjes Nantes-Paris SG, i cili u përpoq të rrëzonte një futbollist të Nantes, fajtor që e kishte hedhur në tokë, në mënyrë deri diku të pavullnetshme. Një veprim që meritonte kartonin e kuq, por që fatkeqësisht solli të kuqen për Diego Carlos, për shumë kartonësh të verdhë. Chapron është përpjekur të shpjegojë ndërhyrjen ndaj lojtarit duke thënë se humbi ekuilibrin, janë të paktë ata që e besojnë. “Është një gjyqtar që nuk duhet të zbresë më në fushë. Për një veprim të tillë një futbollist mund të dënohet deri në 10 javë skualifikim. Uroj që pamjet filmike këtë herë të dënojnë veprimin e gjyqtarit”, tha mesfushori i Nantes, Roniger.
“Nuk e kisha parë kurrë diçka të tillë, tha trajneri i Nantes, Claudio Ranieri. Situata nuk është e zakonshme, përkundrazi. Futbollisti im rrezikon skualifikimin, por ai që duhet të skualifikohet padyshim që është gjyqtari”. Gazeta franceze “Le Parisien” shkon deri aty sa e gjykon veprimin e arbitrit në të njëjtin nivel me atë të Evra, që goditi me shqelm një tifoz kundërshtar duke u skualifikuar për gjashtë muaj: “Është një gjest unik. Jashtë çdo lloj logjike. Chapron është bërë turpi i futbollit francez”. Ndërkohë, presidenti i Nantes, Kita shtoi: “Situata është komike dhe skandaloze. Duhet bërë një shkollë për gjyqtarët, ku krahas rregullave të mësojnë si të sillen. Ishte një sjellje diletanti. E gjithë bota po qesh me Francën!”.