Emre zgjedh Juven, i thotë “jo” Bayernit

Një çështje ditësh, ndoshta e orëve: Emre Can është një hap larg nga të thënit “po” Juventusit. Mesfushori gjerman, siç është raportuar nga “Tuttosport”, ka zgjedhur bardhezinjtë. Javët e fundit, lojtari në fjalë, që i skadon kontrata me Liverpool, ka refuzuar ofertat e Bayern Munich dhe Manchester City, duke preferuar Juventusin. Optimizmi rreth “tymit të zi” dhe “të bardhë” rritet nga ora në orë, teksa nënshkrimi pesëvjeçar, me pagë 5 milionë neto në sezon, konsiderohet e përballueshme te kampionët në fuqi të Italisë.
Ndoshta ekziston një precedent, si ai me mesfushorin belg, Witsel, që i bën juventinët të jenë të përmbajtur, por këtë herë historia nuk duhet të përsëritet për shkak se, siç u përmend, Emre Can ka refuzuar tashmë klubet e tjera të mëdha europiane në mënyrë që të mbërrijë në Torino, ku Alegri është duke e pritur për atë me krahë hapur. Gjermani do të ishte profili i përsosur për mesfushën e Juventusit në sajë të karakteristikave të tij. Që të kryhet ky operiacion, mbetet vetëm që të presim disa muaj, ndoshta.