Real Madridi ka nisur kontaktet me Hazard

Eden Hazard mund të jetë më afër Real Madridit. Sipas “Radio Montekarlo”, klubi i bardhë ka mbajtur kontakte me lojtarin belg, i cili është 26 vjeç. Një nga çelësat për transferimin e tij, që të hyjë në fuqi, është se Zidane e pëlqen shumë. Përveç kësaj, media franceze siguron se Hazard nuk i ka pranuar dy ofertat e rinovimit, që Chelsea i ka ofruar në muajt e fundit, kështu që duket e qartë se e ardhmja e tij është larg klubit të Londrës. Ndërkombëtari belg ka një kontratë me “blues” deri në verën e vitit 2020. Në dy raste, klubi anglez i ka dhënë atij propozime për t’ia përmirësuar kontratën. Atij iu ofrua një ngritje page, që e bënte futbollistin më të paguar në Premier League: ai do të merrte 17.6 milionë euro në sezon, ndërsa mesfushori i Manchester United, Paul Pogba, aktualisht lojtari me pagën më të lartë në ligën angleze, përfiton 17 milionë euro për edicion.
Kjo është e vetmja mënyrë që Chelsea duhet të përpiqet ta mbajë yllin e vet. Megjithatë, rreziku i largimit ekziston. Arsyeja është se ai ka rënë dakord me klubin e bardhë për largimin e tij në verën e vitit 2018, kështu që belgu preferon të presë dhe të vazhdojë të ëndërrojnë për të luajtur në Madrid. Babai i tij ka folur së fundi: “Edeni ka refuzuar një zgjatje të kontratës për të qenë në gjendje, nëse është e nevojshme, që t’i shërbejë interesimit të Real Madridit, ku do të duket mirë”. Babai i sulmuesit të Chelsea, megjithatë, tha se ndërkombëtari belg nuk ka nënshkruar asnjë kontratë me klubin e udhëhequr nga Zinedine Zidane.