Flasin faktet!

Disa persona të ngarkuar me fushën e menaxhimit tek Interi duhet të godasin “kokën e kokës”, pasi të mësojnë për 160 milionë eurot, që Barcelona mundi të paguajë për Coutinho, nëse të gjitha variablat e përfshira në marrëveshje janë plotësuar. Vetëm pesë vjet më parë, në merkaton e dimrit 2013, braziliani e la “Giusseppe Meazza” për të shkuar te Liverpool, vetëm për 13 milionë euro. Coutinho i përkiste Interit për katër vjet e gjysmë, edhe pse në dy vitet e para qëndroi në Brazil, me huazim te Vasco da Gama, klubi i tij i origjinës.
Nënshkrimi i shkëlqyeshëm i Barçës luajti vetëm 47 ndeshje me fanellën zikaltër dhe në sezonin 2011-2012 kaloi gjysmën e dytë të sezonit me huazim tek Espanyol. Me ekipin spanjoll luajti 16 ndeshje (të gjitha të La Liga-s) dhe shënoi pesë gola, njësoj sa tek Interi. Por Coutinho nuk është shitja e vetme e viteve të fundit, që me kalimin e kohës ka rezultuar e gabuar në aspektin sportiv dhe të lirë në aspektin ekonomik. Roberto Carlos, Pirlo, Bergkamp apo Ronaldo triumfuan gjatë një periudhe të gjatë në klubet e tyre të destinacionit, pas largimit nga Interi.
Italiani Pirlo pati një rast të ngjashëm me atë të Coutinhos. Pas tri sezoneve dhe dy transferimeve, Interi e shiti atë te fqinjët e Milanit, për 18 milionë euro. Një sasi e rëndësishme parash për kohën (ishte lojtari i 18-të më i shtrenjtë i atij sezoni), por që përfundoi duke qenë një gjë e vogël për klubin “rossonero”, ku mbeti një dekadë dhe fitoi dy Champions. Gjithashtu, spikatën në klubet e tyre përkatëse Roberto Carlos dhe Dennis Bergkamp, në të dyja rastet gjatë 11 viteve. Braziliani arriti në vitin 1996 te Real Madridi dhe mblodhi një mori titujsh. Klubi i bardhë pagoi 500 milionë peseta për të, tani vetëm tre milionë euro. Ky lojtar shkoi në Madrid për pak më shumë se 270.000 euro në vit. Më shumë para kishte marrë një vit para klubi lombard nga Bergkamp, i cili e shiti tek Arsenali për pak më shumë se 11 milionë euro, nënshkrimi i dytë më i shtrenjtë i atij sezoni.
Diçka më afër në kohë, shitja e Ronaldos, provoi, gjithashtu, një vendim të gabuar të Interit. Te zikaltrit, “Fenomeni” ka përjetuar skenën e tij më të keqe si futbollist, i dënuar nga një kalvar lëndimesh. Te Real Madridi shkoi pas ringjalljes në Kupën e Botës së zhvilluar në Japoni dhe Kore. 45 milionë euro e çuan atë në “Bernabeu” (Interi i kishte paguar Barçës 28 milionë euro, katër vjet më parë), pas “soap opera”, që zgjati tërë muajin gusht. Ronaldo, gjithashtu, triumfoi në Madrid për një çmim të moderuar, duke pasur parasysh kushtet e tregut në atë kohë. Në dy verat e mëparshme, Real Madridi kishte paguar 60 milionë euro për Figon dhe 72 milionë euro për Zidanen. Pra, braziliani nuk ishte nënshkrimi më i shtrenjtë i asaj merkatoje në vitin 2002: Manchester United shpenzoi një milion euro më shumë për të marrë Rio Ferdinand.