Ballina Sport Coutinho kushton 160 milionë euro

Coutinho kushton 160 milionë euro

Coutinho dhe Dybala ishin dy emrat që kënaqnin Barçën në verë, pasi Neymar u largua nga “Camp Nou”. Braziliani tashmë është veshur me fanellën e Barçës, pasi klubi katalanas ka paguar 160 milionë euro (duke përfshirë variablat e mundshëm) te Liverpool. Dhe ky çmim stratosferik ka shkaktuar vlerësimin e një transferimi hipotetik të sulmuesit argjentinas të Juventusit.
“Coutinho kushton 160 milionë euro! Atëherë, Dybala vlen 175 milionë”, është kryetitulli i “Tuttosport” ditën e djeshme, gazetë sportive e botuar në Torino. “Çmimi i paguar nga Barcelona për brazilianin e bën tregun të çmendur”, nënvizon gazeta, e cila pohon se Juventusi nuk duhet ta shesë argjentinasin më pak: “Paulo është më i ri dhe bën më shumë, është e qartë se çmimi i tij do të ishte më i madh”.
Kjo është e drejtë, në fakt, sipas CIES, “Football Observatory”. Qendra e studimeve të Universitetit të Neuchatel botoi dje një raport të ri, që përditësonte vlerat e tregut dhe argjentinasi i Juventusit e tejkaloi vlerën e lojtarit të ri të Barcelonës.
Ndërsa Dybala është lojtari i pestë me vlerësimin më të mirë dhe vlerësohet me 174.6 milionë euro, vlera e parashikuar e Coutinhos (në vendin e 16-të) është “vetëm” 123 milionë euro. Ekziston një marrëdhënie tjetër në “Transfermarkt”, e cila ende nuk e ka asimiluar “tërmetin” e 222 milionë eurove të gjeneruara nga Neymar në merkato. Para përfundimit të nënshkrimit të Coutinho me Barcelonën, disa javë më parë, shtypi britanik deklaroi se Juventusi iu përgjigj një oferte të Manchester United, prej 67 milionë eurosh për Dybala, duke thënë se çmimi i tij është 158 milionë euro. Shuma, thanë ata në ishull, mund të rritej në 225 milionë euro, nëse disa ekipe ishin të interesuara për argjentinasin dhe kishin një ofertë për të.

Exit mobile version