Vasili: Protesta të forta deri në largimin e Ramës

 

Petrit Vasili, kreu i Grupit parlamentar të LSI-së ka paralajmëruar protesta të forta. Sipas Vasilit, protestat do të jenë të formave të ndryshme dhe në bazë të rrethanave. “Një qeverisje e përgjegjshme rikthen shpresën për punësim. Opozita në këto momente është më e qartë se kurrë. Ju po e shikoni vetë se shumë lajme prodhohen nga opozita, pasi përbëjnë ngjarje të rëndësishme, ndodhi aktuale. Ka një disbalancë sociale, pasi mjerimi është futur në çdo familje shqiptare. Qeveria nuk flet më për asnjë lloj investimi, Kryeministri ka dekurajuar investimet. Synimi kryesor i protestave është që qindra milionë shqiptarë të bashkohen për t’i kthyer përgjigje këtij shteti, që po qeveriset në një mënyrë shumë të ligë. Do të ketë protesta të forta, të formave të ndryshme dhe sipas rrethanave. Një qeverisje e përgjegjshme rikthen shpresën për punësim”, tha Vasili. Përsa i përket kallëzimit të Kryeministrit në lidhje me ndërhyrjen në zgjedhje, Vasili u shpreh se do të japë llogari para kryeprokurorisë. “Nëse e mbani mend ka kërkuar dhe falje, pasi Rama veshi policinë me uniformat e Rilindjes, e la Shqipërinë pa polici, e bëri njësh me krimin. Por kjo nuk mbaron me kaq, do të dalë para Prokurorisë të japë llogari, madje kjo çështje do të tregojë dhe paanshmërinë e Kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku”, përfundoi Vasili. Petrit Vasili ka komentuar shkarkimin e drejtorit të Përgjithshëm të Policisë. I ftuar në Fax News, Vasili u shpreh se, largimi i Haki Çakos nuk do të thotë asgjë. “Çako hapi rrugët e trafiqeve, është një person i implikuar drejtpërdrejt në trafikun e drogës. Kjo është thjesht një marrëveshje horrllëku qeveritar që herë prishen herë pajtohen. Mos mendoni se do ndodhë ndonjë gjë pas ikjes së Çakos. Koka e krimit është vetë Kryeministri Edi Rama. Këta thjesht i hedhin hi syve opinionit publik, pasi në veprimtarinë e Çakos e demaskuam kohë më parë. Jemi njohur kudo si Kolumbia e Europës vetëm, sepse Çako lejoi kanabisin”, u shpreh Vasili. Përsa i përket zëvendësimit të drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, kreu i Grupit parlamentar të LSI-së u shpreh se nuk ka pikë rëndësie se kush do të jetë në vendin e Çakos, pasi siç u përmend më lart, vetë koka e krimit është Rama. Kreu i Grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar me ironi për shkarkimin e Haki Çakos. Sipas tij, zakonisht të suksesshmit në detyrë dekorohen, kurse në Shqipëri i heqin. Ja çfarë shkruan Petrit Vasili në Facebook: Edhe i “suksesshëm” edhe e shkarkuan Haki Çakon. Të “suksesshmit” zakonisht dekorohen, ndërsa këta i heqin. Gjithë ajo drogë pa fund në kohën e Çakos ishte një arritje e “paparë” dhe me paratë e së cilës kryeministri bleu zgjedhjet. Çfarë kryeministri mosmirënjohës, si e shiti ish-drejtorin me të cilin priu dhe u bë njësh me bandat dhe trafikantët në 25 qershor dhe me të cilin na vuri në faqet e para të të gjithë medias botërore.