Deulofeu i thotë “po” Interit

Misioni fillon zyrtarisht. Walter Sabatini është në fakt në Kinë ku, në prag të paraqitjes së Jangsu Suning, ai synon të marrë nga z. Zhang miratimin për të ecur përpara, për të operuar në merkaton e janarit me Interin. Spalleti, nga ana tjetër, pas barazimit në Firence ishte i qartë edhe para mikrofonëve: zikaltrit kanë nevojë për përforcime. Ndoshta nga një lojtar për çdo repart. Sipas njoftimeve të “Il Corriere dello Sport”, lajmi i mirë vjen nga ana e Deulofeu, i cili tashmë ka thënë “po” për propozimin e Interit dhe pret që klubi italian të arrijë një marrëveshje me Barcelonën. Skuadra katalanase, pas blerjes së Coutinhos nuk duhet të nxjerrë shumë probleme për ta shitur lojtarin e mëparshëm të Milanit edhe për shkak se sulmuesi spanjoll nuk është më pjesë e planeve të trajnerit Valverde.
Megjithatë, nyja është ajo e formulës së operacionit, duke pasur parasysh se Barcelona do të donte ta shiste Deulofeu, fillimisht në formë huazimi, por me detyrim të blerjes përfundimtare. Ndërkohë, Interi nuk mund të shkojë përtej ligjit, ashtu si në rastin e Ramires. Edhe mesfushori brazilian shtyn të largohet nga Kina dhe të shkojë tek Interi, por familja “Zhang” nuk dëshiron që Jangsu të perceptohet në Kinë si një degë e zikaltërve. Së fundi, po nga Barcelona, sipas “Il Corriere della Sera”, mund të mbërrinte, gjithashtu, Rafinha, i cili pas lëndimit nuk gjeti më hapësirë në radhët e blaugranave.
Kur sapo ka kaluar një javë nga çelja e merkatos së janarit, janë vetë drejtuesit e klubit të Barcelonës ata që lëshojnë sinjalin e parë në adresë të ekipeve të interesuara për yllin e klubit katalanas dhe të përfaqësueses së Spanjës.
Nëpërmjet Guillerme Amor, përgjegjësinë e marrëdhënieve institucionale dhe sportive të Barcelonës, klubi katalanas ka konfirmuar se Deulofeu nuk është aktualisht pjesë e planeve të trajnerit Valverde. “Në kontigjentin e skuadrës tonë ka futbollistë që bëjnë pjesë në planet e të ardhmes së klubit dhe disa të tjerë që nuk bëjnë pjesë. Aktualisht ai nuk hyn në projektin tonë. Do të duhet të presë nëse do të dëshirojë një shans. Do të shohim në ditët në vijim, nëse do të ketë të reja rreth të ardhmes së tij”, deklaroi zyrtari i klubit katalanas.