Arteta zëvendësues i Wenger

Mikel Arteta është trajneri i caktuar nga shtypi anglez si zëvendësues i Arsene Wenger në stolin e Arsenalit për sezonin e ardhshëm. Spanjolli, i cili është ndihmës i Guardiolës te Manchester City, është shumë i mirënjohur në klubin londinez. Sipas “Sunday Mirror”, Arsene Wenger do të ishte shumë serioz në përfundimin e kontratës së tij si trajner i Arsenalit. Në verë, në fund të sezonit zyrtar, ai do të vazhdonte të bënte punë të tjera zyre në klub, me miratimin e pronarëve aktualë. Dhe trajneri francez tashmë ka një kandidat në mendje, të cilin e publikon media angleze, si pasardhësin e tij: Mikel Arteta.
Një emër që, përveç kësaj, gjithashtu ka OK e pronarëve. Arteta dhe Wenger kanë marrëdhënie shumë të mirë, që kur u takuan në dhomën e zhveshjes së Arsenalit. Mikel ishte, madje, kapiteni i ekipit dhe që atëherë, konsolidoi një marrëdhënie tepër pozitive me trajnerin francez, që është ruajtur gjatë viteve. Wenger e vlerëson veçanërisht “filozofinë” e futbollit të Mikel. Problemi, i njohur në Angli, është se Arteta u bashkua në korrik 2016 me stafin stërvitor të Pep Guardiolës te Manchester City, ku ndihet shumë i vlerësuar, ndaj nuk duket e lehtë për t’u larguar.