Vdekja e 16-vjeçarit natën e Vitit të Ri, Gjykata lë në burg 2 të arrestuarit

Dy prej tre kushërinjve Lika, të cilët u arrestuan se qëlluan me armë natën e ndërrimit të viteve në Laç janë lënë në burg nga Gjykata. Tre të rinjtë qëlluan me armë në lagjen Sanxhak ku mesnatën e datës 31 dhjetor mbeti i vrarë nga një plumb qorr 16-vjeçari Klejdi Gjeta. Alban dhe Ernis Lika janë lënë në burg nga togat e zeza deri në përfundim të hetimeve.
Ndërsa Arbër Lika u lirua, duke caktuar si masë sigurie për arrestin shtëpiak. Vendimi i Gjykatës është kundërshtuar fort nga familjarët e tre të arrestuarve. Ata pretendojnë se djemve iu është adresuar një vepër që nuk e kanë kryer dhe se ata vetëm kanë qëlluar në ajër dhe nuk janë autorë të vrasjes së adoleshentit. Sipas tyre dy ngjarjet e ndodhura në Laç nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën.
Por, sipas policisë tre kushërinjtë Lika kanë qëlluar me kallashnikov atë natë nëpër qytet natën e Vitit të Ri dhe kjo është e konfirmuar nga një video, të cilën të rinjtë e kanë hedhur në rrjetet sociale. Të arrestuarit u morën në pyetje nga grupi hetimor dhe pranuan se kishin qëlluar, por nuk treguan vendin ku kanë hedhur armën. Gjetja e armës është shumë e rëndësishme për hetimin. Kjo për faktin se duhet të bëhet krahasimi me plumbin që i mori jetën Klejdi Gjetës. Adoleshenti natën e ndërrimit të viteve ishte ngjitur në taracën e shtëpisë për të ndezur fishekzjarret, por humbi jetën nga një plumb qorr që e goditi në kokë.