PSG “ringjall” ëndrrën e madhe

PSG kthen vëmendjen nga Cristiano Ronaldo. Dy ditë më parë bëri bujë lajmi i mediave iberike se ylli i madh i Real Madridit ka marrë tri oferta të rëndësishme, ndërkohë që dje, “El Confidencial”, del me emra të përveçëm, duke zbuluar njërën nga skuadrat e marrosura pas portugezit. Dhe Real Madridi ka pse të shqetësohet, sepse në lojë është PSG-ja, që verën e kaluar arriti t’i rrëmbejë yllin brazilian, për një shumë rekord të të gjitha kohërave, Neymar. Klubi parisien kthehet përsëri tek njëra prej dëshirave të mëdha të pronarëve të tij. Sheikët, që financojnë gjigantët e kryeqytetit francez, pas rekrutimit të Neymar dhe Mbappé, verën e kaluar, janë të bindur se mund të arrijnë edhe te pesë herë fituesi i “Topit të Artë”. Ata, veç parave, janë në gjendje t’i ofrojnë CR7 një projekt sportiv që, sipas tyre, nuk duhet ta ketë zili Real Madridin.
Oferta parisiene ka pasur pasoja në politikën e shitjeve të klubit francez. Duke pasur parasysh shpenzimet e bëra verën e kaluar dhe tjetra (kur nënshkrimi i Mbappé do të jetë efektiv), PSG urgjentisht duhet të rimbursojë 70 milionë euro për të përmbushur “fair-play financiar” të UEFA-s, i cili do të shpjegonte nxitimin e entitetit francez në shitjen e disa prej lojtarëve aktualë. Sidoqoftë, rasti i Cristiano Ronaldos do të kishte pak të bëjë me Neymarin. Për fillestarët, klauzola e Cristiano Ronaldos te Real Madridi është shumë më e lartë se ajo e brazilianit në Barcelonë: 1000 milionë euro për 222 milionë euro. Shifra është e papranueshme për çdo ekip, prandaj një largim i ngjashëm është përjashtuar. Duhet të ketë negociata, edhe pse klubi i bardhë nuk është në favor të lejimit të largimit të yllit më të madh.