Dy përforcimet që dëshiron Guardiola

Guardiola është i qartë se nuk mund të pushojë, pavarësisht nga fillimi i shkëlqyeshëm i Manchester City në këtë sezon. Trajneri katalanas dëshiron të bëjë disa përshtatje në skuadrën e tij, për shkak të lëndimeve që po vuan. Një nga pjesët ku ky faktor vuan më së shumti është në boshtin e mbrojtjes. Otamendi dhe Stones po bëjnë shumë mirë, por nuk kanë zëvendësime të garantuara, qëkur Kompany është lënduar vazhdimisht dhe Mangala është shumë i parregullt. Prandaj, Guardiola do të mendonte të inkorporonte Iñigo Martínez. Qendra e Real Sociedadit është një vlerë e sigurt dhe në verë ishte një hap larg nga nënshkrimi me Barcelonën. Çmimi i tij është 32 milionë euro. Kjo është, klauzola e përfundimit të kontratës. Real Sociedad tashmë e bëri të qartë, në verë, se nuk do ta reduktonte as edhe një euro klauzolën e futbollistit në bisedimet që kishte me grupin katalanas.
Prandaj, nëse ekipi anglez dëshiron të kontraktojë qendrën spanjolle, tashmë e di çmimin që duhet të paguajë. Përveç Iñigo Martínez, Guardiola dëshiron të nënshkruajë edhe me Alexis Sánchez. Është një sekret i hapur se kiliani do ta veshë fanellën e “qytetarëve”, sepse e përfundon kontratën e tij në qershor dhe negociatat janë shumë të avancuara. Megjithatë, pas lëndimit të Gabriel Jesus, Guardiola do të kërkonte inkorporimin e tij të menjëhershëm dhe nuk do të presë deri në verën e ardhshme. Prandaj, sipas “The Sun”, çmimi që vlerësohet të shpenzohet për të dy lojtarët është 50 milionë euro. Nuk ka dyshim se ato do të jenë dy përforcime që do ta përmirësonin, madje edhe më shumë, stafin e shkëlqyer të Manchester City.