Arsenal-Chelsi, fitoi spektakli

Megjithëse drejtuesit e Premier League janë kritikuar nga shumica e trajnerëve të klubeve më të mira të ishullit britanik, Chelsea dhe Arsenal kanë zbritur në fushë më të motivuar se kurrë në këtë mbrëmje të ditëve të para të vitit të ri duke dhuruar spektakël në fushë. Ishte një ndeshje e madhe nga të dyja skuadrat dhe në fund barazimi 2-2 ishte rezultati më i drejtë në “Emirates”.
Megjithëse nuk prodhoi gola, pjesa e parë u karakterizua nga një lojë fantastike me një ritëm të lartë nga të dyja skuadrat. Edhe mundësitë për të shënuar nuk munguan, por Alexis Sanchez dhe Lacazette nuk u treguan të saktë përpara portës. Ndërsa për miqtë ishin Morata dhe Fabregas të rrezikshëm. Pas pushimit stili i lojës dhe ritmi mbetën të njëjtë dhe si pasojë golat nuk munguan.