Alegri pas derbit: Mund të kishim qenë 3-0

Juventusi fiton dhe për të katërtin vit radhazi arrin gjysmëfinalen e Kupës së Italisë. Një 2-0 i thatë, por me disa polemika, në Torino, dhe një aventurë që vazhdon. Për kënaqësinë e Massimiliano Alegrit, i cili foli pas ndeshjes: “Ekipi ka luajtur në mënyrën më të mirë. Në pjesën e parë kemi rrezikuar diçka, por në pjesën e dytë kemi pasur disa mundësi. Unë jam i lumtur”. Kundërshtari i radhës në Kupën e Italisë për bardhezinjtë është Atalanta, e cila eliminoi Napolin.
Alegri ka dy fjalë për këtë kundërshtar: “Atalanta kaloi me sukses një raund të merituar, është një ekip shumë teknik dhe të ndeshesh me të nuk është e lehtë, por ne do të jemi gati”. Lidhur me protestat e Torinos për golin e epërsisë 2-0, të shënuar nga Mandzukiç, trajneri bardhezi shtoi: “Unë nuk do të komentoj kurrë veprimet arbitrale. Por, ne tashmë e kishim pasur mundësinë që të shënonim për 2-0 dhe më pas edhe 3-0”.