“Marca” vlerëson portierin më të mirë në La Liga

Portieri i Atletico Madrid, Jan Oblak, ka marrë çmimin “Zamora” nga gazeta “Marca”, si pasojë e një tjetër sezoni të shkëlqyer në kuadratin e “Los Colchoneros”. 24-vjeçari nga Sllovenia luan për Atletico, që nga viti 2014, kur u mor nga portugezët e Benfica. Ai është konfirmuar si një nga portierët më të mirë në Europë dhe u vlerësua nga “Marca” për faktin që ka pësuar më pak gola në këtë vit kalendarik. Ndërkohë, flitet se Paris SG ka ofruar deri në 100 milionë euro për të marrë shërbimet e tij në verën e ardhshme.
Gjatë ceremonisë vjetore të organizuar nga “Marca”, Lionel Messi mori trofeun “Pichichi” si golashënuesi më i mirë i sezonit 2016/17, ndërsa ishte sulmuesi i Liverpool, Iago Aspas mori çmimin “Zara”, që i jepet spanjollit që ka shënuar më shumë gola, ndërsa Oblak mori “çmimin” Zamora, sepse Atletico Madrid pësoi vetëm 27 gola në 38 ndeshje të luajtura në La Liga në sezonin e kaluar dhe Oblak ishte në portë në 30 ndeshje.