David Luiz, dëshira e Wengerit

Mbrojtësi brazilian ka rënë në një situatë të disfavorshme në “Stamford Bridge”, pas një ftohjeje me trajnerin Antonio Conte, me marrëdhënien e tyre ende jo e shëruar plotësisht. Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger, po kërkon përforcime në mbrojtjen e tij në merkaton e janarit dhe “Express Sport” kupton që David Luiz, 30 vjeç, është vënë në krye të listës së kandidatëve të ardhshëm. Luiz është, gjithashtu, një objektiv për trajnerin e Manchester United, Jose Mourinho, por një mori klubesh të tjera kanë qenë të lidhura me brazilianin ndërkombëtar, përfshirë Juventusin dhe Real Madridin. Ajo që apelon tek Wenger është se Luiz mund të luajë si një mesfushor apo mesfushor mbrojtës, ka përvojë të gjerë në Premier League dhe Champions, ndaj mund të integrohet shpejt dhe mirë në ekipin e tij.
Luiz ka pasur takime me Conten për të provuar dhe zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre, që kur u dërgua në tribunë pas humbjes së Ligës së Kampionëve 3-0 në Romë. Trajneri i Chelsea ka thënë se dëshiron që braziliani të kthehet në skuadrën e tij, por Luiz ka kërkuar aktivizim të rregullt në ekipin e parë. Megjithatë, vendi i Luizit te Chelsea tani duket se është marrë nga mbrojtësi i talentuar i ri danez, Andreas Christensen, të cilit drejtuesit e klubit po planifikojnë t’i dorëzojnë një kontratë të përmirësuar në vitin e ri. Kur u pyet për të ardhmen e Luiz në klub, Conte tha javën e kaluar: “Nuk e di. Andreas Christensen është e tashmja dhe e ardhmja për Chelsea”.