Ballina Aktualitet Atentat me armë në Korçë dhe Himarë, dy të plagosur

Atentat me armë në Korçë dhe Himarë, dy të plagosur

Dy persona kanë mbetur të plagosur me armë në dy atentate në Korçë dhe Himarë. Bëhet e ditur se, një 39-vjeçar ka mbetur i plagosur mbrëmjen e djeshme rreth orës 18:05, në hyrje të Korçës, përgjatë aksit rrugor Korçë-Ersekë. Burime nga policia bënë të ditur se, shtetasi Mina Zoja, ka mbetur i plagosur në këmbë, ndërsa nga dëshmia e këtij të fundit ka qenë një person, që ka qëlluar ndaj tij. Ky i fundit është larguar fill pas ngjarjes. Sipas burimeve, fillimisht ka pasur përleshje midis 39-vjeçarit dhe 8 personave të tjerë. Pasi e kanë goditur, autorët janë larguar me shpejtësi. Më pas janë kthyer dhe e kanë qëlluar me armë, ku ka marrë një plumb në këmbë.
I plagosuri sapo ishte kthyer nga Gjermania, ku jeton prej vitesh. Vetë i plagosuri Mina Zoja është shumë i rezervuar në dhënien e informacioneve. Aktualisht, ai ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën. Shkak për plagosjen e 39-vjeçarit dyshohet të jetë bërë një konflikt i vjetër. Policia tha se, po punon për zbardhjen e ngjarjes. Ngjarja në fjalë ndodhi në rreth orës 18:05, në hyrje të Korçës, përgjatë aksit rrugor Korçë-Ersekë.
Po ashtu një 70-vjeçar, shofer taksie ka mbetur i plagosur mbrëmjen e djeshme në Himarë. Ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor Himarë-Llogara, në fshatin Palasë. Mësohet se shtetasi B.G., është qëlluar me armë zjarri në krah nga dy shtetas të tjerë, të cilët ishin pasagjer në mjetin e tij.
Në njoftimin e policisë thuhet se, Shërbimet e Policisë shkuan menjëherë pranë vendit të ngjarjes dhe kanë konstatuar se në fshatin Palasë shtetasi B.G., 70 vjeç, shofer taksie, është qëlluar me armë zjarri dhe ka mbetur i plagosur në krah prej dy shtetasve të tjerë, të cilët ishin pasagjer. Shtetasi B.G., është transportuar në spital për të marrë mjekimin e nevojshëm, aktualisht jashtë rrezikut për jetën. Policia ka ngritur pika të shumta kontrolli me qëllim kapjen e autorëve. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Exit mobile version