Zidane, tetë tituj në 714 ditë

Me fitimin e Botërorit për Klube, Real Madridi, ka mbyllur vitin e tij më të suksesshëm në historinë e vet 115-vjeçare: pesë tituj, që kanë mbivendosur rekordin e tyre. Dhe një nga arkitektët e saj të madh ka qenë Zinedine Zidane. Puna e francezit në gati dy vjet, që kur u bë trajner i “Los Blancos” më 4 janar, është përmbledhur në infografikun e mëposhtëm, të bërë nga spanjollja “AS”: tetë tituj (një La Liga, dy Champions, dy Superkupa Europiane, dy Botërorë për Klubet dhe një Superkupë Spanjolle) në 714 ditë. Kjo do të thotë se Zidane ka fituar një titull çdo tre muaj (çdo 89.25 ditë, për të qenë më të saktë). Me këtë rekord, ai, gjithashtu, është i barabartë me Molowny në renditjen e teknikëve të Real Madridit me më shumë trofe të fituar. Të dy kanë tetë trofe, por, ndërsa Zidane ka marrë vetëm 23 muaj për to, ai mori katër hapa për ta bërë këtë: pesë muaj në 1975, një sezon më 1977-1979, tre muaj në vitin 1982 dhe sezonin 1985-1986. Çuditërisht, të dy kanë fituar më shumë se burrat e shtëpisë: ata erdhën në ndihmë të klubit të bardhë kur u kërkuan. Të dy ia kalojnë Del Boskes, i cili ishte nga viti 1999 deri më 2003, dhe rekordi i të cilit përfshin shtatë tituj. Miguel Muñoz është përpara tij, më i madhi në historinë e Real Madridit: 14 tituj në 14 sezone …