Dëshmia: Policët më tërhoqën zvarrë e më lanë në mes të rrugës

Dhjetëra qytetarë u dhunuan barbarisht nga forcat e policisë ditën e djeshme pse po protestonin para Parlamentit. Mjaft protestues janë qëlluar me shkopinj gome dhe sende të forta nga forcat e policisë, duke mbetur të gjakosur. Në portale u publikua fotografia e një protestuesi të gjakosur nga dhuna policore. Qytetari i gjakosur kishte ardhur për të protestuar paqësisht para Parlamentit, por u qëllua barbarisht nga banditët me uniformë policie.
Dhunës policore nuk i kanë shpëtuar as gratë e vajzat. Dëshmitarët në protestë treguan se, një vajzë është goditur me shkop gome nga policia dhe ka humbur ndjenjat.
Një prej protestuesve të dhunuar nga policia gjatë protestës para Parlamentit ka rrëfyer momentet, kur ajo është goditur dhe marrë zvarrë nga forcat e policisë. E plagosura ka treguar se është tërhequr zvarrë nga policët dhe është lënë në mes të rrugës, pa iu dhënë ndihmë fare.
“Jam dhunuar padrejtësisht. Kam dalë për të protestuar për të drejtat e mia. Jam gjendur përballë policisë dhe e kam krahun e mpirë dhe të ënjtur. Unë jam e dhunuar pa asnjë shkak nga forcat e policisë. Më kanë shkelur me këmbë, mezi eci në këto momente. Jam dhunuar jashtë mase. Jam tërhequr zvarrë nga policët dhe më kanë lënë në rrugë të madhe pa më çuar në spital. Më lanë aty pa asnjë ndihmë. Unë nuk e mbaj mend momentin se kam qenë pa ndjenja. I falënderoj jashtë mase ata që m’u gjendjen afër. I bëj thirrje shtetit të verë para drejtësisë, policët që më dhunuan”, ka thënë qytetarja për “FaxNeës”.
Po ashtu, policia ushtroi dhunë edhe ndaj deputetes së LSI, Floida Kërpaçi. Ajo doli përpara mediave dhe deklaroi se është gjakosur pas një konfrontimi me policinë. Më herët, kamerat kishin filmuar një vajzë të shtrirë mes turmës, ndërsa dëgjoheshin thirrjet e saj për ndihmë. Deputetja ka pohuar se vajza është lënduar nga policia.

Pas dhunës policia arreston disa protestues

Sapo përfundoi protesta para Parlamentit, policia nis arrestimet. Bëhet e ditur se, policia arrestoi 5 persona mesditën e djeshme, por në mbrëmje janë shoqëruar edhe disa protestues të tjerë në Komisariatet e Policisë së Tiranës. Pasi përfundoi protesta, policia rrethoi me shirita të gjithë zonën para Parlamentit për të kërkuar objekte apo sende që mund të fajësojnë protestuesit e arrestuar.
Në vend të protestuesve aty ndodhen vetëm policë e ekspertë të kriminalistikës që rrethuan me shirita hapësirën para Parlamentit, duke e cilësuar kështu “vendngjarje”. Burimet bëjnë të ditur se do të ketë një hetim për këtë rast nga policia për të arrestuar edhe protestues të tjerë.
Po ashtu, policia arrestoi edhe dy aktivistë të LSI, pasi protestuan në Aeroportin e Rinasit gjatë kohës, kur Kryeministri nisej për në Bruksel. Policia ka penguar protestuesit dhe ka patur edhe një përplasje mes tyre. Aktualisht janë shoqëruar në polici, Dejana Kallogjeroviç dhe Ira Vejsiu, anëtare të LSI në Këshillin Bashkiak të Tiranës.

Policia fotografon protestuesit para Kuvendit

Përgjatë gjithë kohës që u zhvillua protesta para Parlamentit, Policia ka fotografuar protestuesit. Një punonjës policie kishte hipur tek Xhamia e re që po ndërtohet poshtë Parlamentit dhe fotografon personat në protestë. Këto foto do të përdoren nga policia për të arrestuar qytetarët, që morën pjesë në protestë.
Krahas dhunës dhe terrorit policia po kërcënon qytetarët me arrestime që të mos dalin në protesta paqësore. Bëhet e ditur se, gjatë gjithë kohës në zonë ekspertët e FNSH-së kanë filmuar e fotografuar protestuesit.
Mijëra qytetarë u mblodhën dje para sallës së Parlamentit, duke kundërshtuar zgjedhjen e Kryeprokurores së Përkohshme vetëm me votat e mazhorancës. Ndërsa pritej të niste seanca plenare, ashtu siç ishte paralajmëruar edhe nga opozita e bashkuar, e gjithë zona përballë Parlamentit u mbush me protestues.
Policia u përplas me protestuesit, duke ushtruar dhunë ndaj tyre. Megjithë dhunën dhe terrorin e ushtruar nga policia, protestuesit vijuan protestën deri në përfundim të saj.

R.POLISI