Ballina Bota & Rajoni Hapet fushata presidenciale në Rusi

Hapet fushata presidenciale në Rusi

Dje ka filluar edhe zyrtarisht fushata presidenciale në Rusi.
Fushata ka nisur bazuar në një rezolutë zyrtare të Dhomës së Lartë të Parlamentit, e cila u bë e ditur gjatë javës së kaluar.
Kandidatët kanë kohë 20 ditë për të dërguar dokumentet e tyre të regjistrimit në Komisionin Qendror Zgjedhor.
Kandidatët e pavarur duhet të kenë të paktën 300,000 nënshkrime në mbështetje të tyre, ndërsa kandidatët që përfaqësojnë parti mirëpo nuk janë pjesë e Parlamentit duhet të dorëzojnë 100,000 nënshkrime.
Shefja e Komisionit për Zgjedhje, Ella Pamfilova ka thënë se të paktën 23 persona kanë shprehur vullentin e tyre për të kandiduar për president.
Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë më 6 dhjetor se ai do të kërkojë votën edhe për një mandat tjetër.
Më 14 dhjetor, ai u ka thënë gazetarëve se do të garojë si kandidat i pavarur dhe jo si kandidat i nominuar nga partia e kontrolluar nga Kremlini, Rusia e Bashkuar.
Kritikët e Kremlinit kanë thënë se, me qëllim është vendosur data 18 mars, që njëherësh shënon edhe ditën kur më 2014, Putin ka nënshkruar një traktat me anë të të cilit Moska pretendon se Krimea është pjesë e Rusisë.
Komisioni Zgjedhor ka thënë se lideri opozitar dhe aktivisti kundër korrupsionit, Aleksei Navalny, një kritik i ashpër i Putinit, nuk ka të drejtë kandidimi për shkak të një dënimi penal, për të cilin ai beson se ishte i motivuar politikisht.
Kandidatë të tjerë janë edhe lideri i Partisë Komuniste, Gennady Zyuganov, nacionalisti, Vladimir Zhirinovsky, liberali, Grigory Yavlinsky e shumë të tjerë.
Sipas parashikimeve pritet që Putin të fitojë edhe një tjetër mandat gjashtëvjeçar.

Exit mobile version