Tritol makinës te Uji i Ftohtë në Vlorë

Një sasi eksplozivi ishte vendosur në makinën e një qytetari në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë, por fatmirësisht nuk shpërtheu. Policia bëri të ditur se makina është “Mercedes Benz” E Class me targa “AA 230 OX”. Ishte pronari i mjetit me inicialet E.S, i cili njoftoi menjëherë policinë rreth orës 18:55, pasi pa një objekt në qese të zezë.
Sipas policisë, ngjarja është njoftuar rreth orës 18:55 tek zona e ‘Ujit të Ftohtë’. Ka qenë vetë pronari i mjetit, ai që ka alarmuar policinë, pasi ka parë një objekt të mbështjellë me qese të zezë dy metra para mjetit. Pas hetimeve të policisë, u vërtetua se mjetit tip ‘Benz’ i ishte vendosur një sasi eksplovizi, ndërsa priten forcat xheniere nga Tirana, që të bëjnë çaktivizimin e lëndës plasëse. Ndërkohë, policia ka ndërmarrë disa masa, duke vendosur edhe perimetrin e sigurisë, ndërsa banorëve të zonës nuk u lejohet të afrohen.
“Më datë 15.12.2017, rreth orës 18:55, Salla Operative Vlorë është njoftuar nga një telefonatë prej shtetasit E.S., 30 vjeç, pasi dyshon se rreth 2 m larg, përpara mjetit të tij tip “Benz”, në lagjen “Uji i Ftohtë”, dallon një qese plastmasi të zezë dhe dyshon se ka lëndë eksplozive. Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e Policisë, të cilët kanë konstatuar se, në rrugë rreth 2 m përpara mjetit tip “Benz” gjendet një objekt i mbështjellë me qese të zezë. Policia ka rrethuar zonën për të mbajtur larg perimetrit të rrezikut banorët përreth. Janë njoftuar e janë duke ardhur edhe Forcat Xheniere për të vlerësuar situatën dhe përcaktuar çfarë objekti është”, thuhet në njoftimin e policisë.