De Bruyne: Manchester City nuk mund të jetë i vetëkënaqur

Kevin De Bruyne festoi fitoren e madhe të Manchester City ndaj rivalëve të Manchester United, megjithëse këmbënguli se udhëheqësit e Premier League nuk mund të përballojnë vetëkënaqësinë. Skuadra e Pep Guardiolës meritoi nderimet e derbit dhe siguroi distancën prej 11 pikësh në majë të tabelës së klasifikimit me fitoren 2-1 në “Old Trafford”, të dielën. Manchester City shënoi nga një gol në secilën pjesë loje. Nicolas Otamendi rigjeti epërsinë pas golit të barazimit nga Marcus Rashford, ndërkohë që rezultatin e bardhë e kishte zhbllokuar David Silva. Kjo ishte një fitore rekord, e 14-ta në Premier League për “qytetarët”.
Duke folur pas suksesit, ylli belg i “qytetarëve”, De Bruyne, tha se ne nuk mund të vetëkënaqemi. “Shumë ekipe humbën pikë këtë fundjavë, kështu që është një sukses i madh për ne fitorja, sepse e vë më shumë presionin mbi pjesën tjetër. Ne duhet ta gëzojmë atë dhe pastaj të përqendrohemi përsëri për të mërkurën, kundër Swansea City. Ne jemi ende në krye, nuk mund të jemi të vetëkënaqur. Duhet të bëjmë atë që kemi bërë gjatë gjithë sezonit. Unë preferoj të jem 11 pikë përpara se sa 11 pikë prapa, kjo është e sigurt”, u shpreh De Bryne.
I pyetur nëse ai ishte i kënaqur me performancën e të tijve në derbi, De Bruyne shtoi: “Nëse largohesh me një rezultat 1-0, po, nëse barazonim 1-1, jo. Kjo është mënyra e duhur, kanë luajtur dy skuadra me shumë kualitet. Ishte një lojë e këndshme për të parë intensitet dhe duele”.