Mourinho ka një objektiv madhor, brazilianin e Juves

Manchester United e konsideron mbrojtësin e majtë 26-vjeçar si opsionin më të mirë për të forcuar një pozitë problematike në skuadrën e Jose Mourinhos. Fjala është për një lojtar të lakmuar edhe nga trajneri i Chelsea, Antonio Conte, i ofertuar edhe nga Manchester City verën e kaluar. Kjo është pjesë e një përpjekjeje për të forcuar skuadrën nga “Old Trafford” për gjysmën e dytë të një sezoni të rëndësishëm. Mourinho, i cili kuptohet se i është dhënë “dritë jeshile” për të investuar shumën prej 90 milionë eurosh në skuadrën e tij muajin e ardhshëm, beson se Alex Sandro mund ta përmirësojë Manchester United si mbrojtës, ashtu edhe në sulm. Sipas burimeve të njohura me transaksionin e propozuar, braziliani ka shprehur dëshirën e tij për të kaluar në Angli dhe këtë ia ka bërë të qartë Juventusit. Sidoqoftë, kampionët italianë i kanë thënë trajnerit Massimiliano Allegri se lojtari nuk do të shitet në mes të sezonit, nëse klubi nuk mbërrin një ofertë, që përshkruhet si “e çmendur”.
Juventusi e rekrutoi Alex Sandro nga FC Porto në gusht 2015 për një transferim prej 26 milionë €. Me Chelsea dhe Manchester City duke e ndjekur lojtarin, drejtuesit bardhezinj ishin të përgatitur të merrnin një fitim të konsiderueshëm në merkaton e verës. Ata i kishin vendosur një çmim prej 70 milionë eurosh brazilianit, rekord botëror për një mbrojtës. Ndërsa Chelsea ishte i lumtur për të qenë i njohur publikisht se ishte duke ofruar ofertë të plotë, pasi Conte bëri presion për mbështetje totale në merkaton e transferimeve, klubi i Londrës nuk arriti të pajtohej me Juventusin për një marrëveshje. Mourinho ka vendosur një sërë lojtarësh të trashëguar nga paraardhësi, Louis van Gaal, në anën e majtë të mbrojtjes së tij, me 32-vjeçarin Ashley Young që e mban aktualisht këtë pozicion. I riu, një sulmues i konvertuar, është jashtë kontratës në fund të sezonit, edhe pse Manchester United ka një mundësi për të vazhduar edhe një vit të ardhshëm.