Xhafaj si Tahiri, sekuestroi makinat luksoze për teatër

Një nga goditjet më të rëndësishme të aksionit policor të pagëzuar “Vjeshtë 2017” të Policisë së Shtetit, ka qenë bllokimi i disa automjeteve të blinduara në Tiranë në fund të muajit shtator.
Këto automjete, sipas njoftimit të policisë, kapnin një vlerë prej afro 1 milion euro dhe dyshoheshin të ishin të trafikuara dhe pastrim të produkteve të veprës penale. Por gati dy muaj pas kësaj goditjeje, ndërsa burime nga Prokuroria e Tiranës bënë të ditur se, mjetet në fjalë i janë kthyer pronarit të ligjshëm.
Ai është një shtetas kosovar, i cili i dispononte mjetet e blinduara konform rregullave dhe zotëronte të gjithë dokumentacionin e nevojshëm jo vetëm të posedimit, por edhe të mënyrës se si i kishte importuar dhe futur në vendin tonë, dokumentacion, të cilin mund ta kishte verifikuar edhe policia përpara se ta publikonte goditjen e bujshme të radhës të “Vjeshtë 2017”.
ABC Neës ka rritur të sigurojë një video kundër asaj të policisë, e cila njoftonte në muajin shtator se kishte arritur të sekuestronte 4 automjete të blinduara në Tiranë, ku dyshohej se në to qarkullonin elemente kriminale. Por hetimet u nisën e u mbyllën nga Prokuroria e kryeqytetit, duke i kthyer automjetet e blinduara pronarit të tyre.
Ky është momenti kur makinat dalin nga pikat e bllokimit në zonën e Arbanës.
E njëjta gjë ka ndodhur edhe dy aksionet “Forca e Ligjit” të zhvilluar në Fier e Shkodër. Fillimisht u kap një person me 100 gramë kanabis dhe gjatë kontrollit në automjet u gjet edhe një armë zjarri. Ndërsa në Shkodër u prangos si kryesor një tutor prostitutash, pasi në hotelin e tij u gjet një ambient i përshtatshëm për aktivitet kriminal.