Dembele gati për “El Clasicon”

Ousmane Dembele po bën hapa të mëdhenj përpara drejt riaftësimit nga dëmtimi që pësoi që në fillim të sezonit, duke këputur tendinën e kofshës së majtë. Rikthimi i tij në fushën e blertë mund të ndodhë brenda 2017-ës, madje, nuk përjashtohet mundësia që të grumbullohet për El Clasicon e 23 dhjetorit. Të paktën ky është parashikimi i mjekëve të Barcelonës, që po ndjekin me shumë kujdes fazën e riaftësimit të ish-futbollistit të Borussias së Dortmundit.
“Rikuperimi po ndodh më shpejt se parashikimi. Dembele kërkon të kthehet sa më shpejt, por nuk e di se sa do të jetë e mundur. A do të mund të luajë kundër Realit të Madridit. Edhe po, edhe jo, nuk mund të flasë me siguri për këtë”, u shpreh doktor Sakari Orava.
“Tani po stërvitet në zonën e plazhit, që zotëron Barca, ndërsa nga mesi i nëntorit do të nisë ushtrimet me topin”, tha ai. Gjithsesi, në konferencën për shtyp për ndeshjen me Sevillan, trajneri Valverde theksoi se, riaftësimi i lojtarit po shkon sipas parashikimeve, por kurrsesi nuk ka ndërmend t’i djegë etapat dhe ta aktivizojë para kohe.
Mbrojtësi algjerian i Napolit pësoi një dëmtim të rëndë, që do ta mbajë jashtë fushave të lojës për disa muaj, ndaj drejtuesit e Napolit janë vënë në lëvizje për të gjetur një zëvendësues për të.
Emri konkret, për të cilin po punohet është mbrojtësi Sime Vrsaljko, që aktualisht është pjesë e Atleticos së Madridit. Kroati nuk gëzon besimin e Diego Simeones dhe ka luajtur shumë pak minuta në Spanjë, ndaj do të mirëpriste një rikthim në Serinë A, atje ku edhe spikati fillimisht.
Napolitanët janë gati të marrin mbrojtësin në huazim 6-mujor me të drejtë blerjeje në verë, ndërsa madrilenët do të pranonin të shkarkoheshin nga paga e një futbollisti, të cilin e përdorin shumë pak.
Aktualisht në krahun e majtë të mbrojtjes, në skuadrën e Sarrit po luan mbrojtësi Elseid Hysaj, por me ardhjen e Vrsaljkos, shkodrani pritet të rikthehet në rolin e tij natyral, në krahun e djathtë.