Kriza e Këlnit nuk ka fund

Kolni konfirmoi formën e dobët të këtij fillimsezoni, teksa pësoi humbjen e 9-të sezonale, këtë radhë 0-3 në shtëpi nga Hoffenheimi. Skuadra mike u tregua e pamëshirshme, teksa shënoi që në minutën e 10-të me Geiger. Megjithë përpjekjet e Kolnit për të ndryshuar rrjedhën e lojës, miqtë gjetën edhe golin e dytë me Wanger me 11-metërsh, ndërsa “vulosën” shifrat në 0-3 po me Wagner, 10 minuta para përfundimit të kohës së rregullt. Kjo disfatë e mban Kolnin në vendin e fundit në Bundesligë, ndërsa Hoffenheimi ngjitet në vendin e 5-të me 19 pikë.
6 gola u shënuan në ndeshjen mes Wolfsburgut dhe Herthës së Berlinit, por kjo sfidë nuk nxorri fitues. Ibiseviç shënoi për miqtë që në minutën e parë, por “ujqërit” realizuan dy herë në fund të pjesës së parë me Mallin dhe Gomez (ky i fundit kishte humbur një 11-metërsh). Barazoi Rekik në fillim të fraksionit të dytë, por sërish Wolfsburgu mori avantazhin me Origin. S’ishte e thënë që të kishte një fitues në “Volkswagen Arena”, pasi Hertha barazoi me Selke në minutën e 83-të.