Ballina Politikë Nis zhdukja e provave të trafikut të drogës në Ministrinë e Mbrojtjes

Nis zhdukja e provave të trafikut të drogës në Ministrinë e Mbrojtjes

Drejtorët e ish-ministres Mimi Kodheli po fshijnë të gjitha informacionet dhe dokumentacionin për radarët. Denoncimi është bërë nga një oficer, i cili i është drejtuar me një mesazh ish-Kryeministrit Berisha. Oficeri shkruan se, drejtorët e Mimi Kodhelit që kanë marrë peng dikasterin po fshijnë gjithë korrespondencën që lidhet me informacionin e ardhur për radarët.
“Ndrikull Kodheli me narko-ushtarakët e vet po fshijnë gjurmët e krimit! Lexoni mesazhin e oficerit dixhital”, shkruan Berisha në një postim në Facebook.
“Doktor Berisha ju uroj shëndet. Në Ministrinë e Mbrojtjes drejtorët e Mimi Kodhelit që kanë marrë peng dikasterin dhe nuk përfillin as ministren e re për të cilën shprehen jo në sy se “kjo nuk di”, po fshijnë gjithë korrespondencën që lidhet me informacionin e ardhur për radarët. Dhe në Shërbimin Informativ të Ushtrisë po ndodh e njëjta gjë. Duan t’ia lenë fajin drejtorit të QNOD, gjeneral Dushku. Prokuroria duhet të fillojë hetimet menjëherë, duke nisur nga bllokimi i celularëve, pasi në Ministrinë e chatit ka dokumenta, foto, informacione deri te biseda intime që shërbejnë për promovim, kalojnë në Whatsapp, viber etj. Këtë lloj trendi e futi Mrika”, shkruan oficeri në mesazhin dërguar ish-Kryeministrit Berisha.
Mimi Kodheli gjatë kohës që ishte ministre e Mbrojtjes e vendosi infrastrukutrën e ushtrisë në shërbim të trafikantëve të drogës. Me porosi të ish-ministres Kodheli, radarët e ushtrisë nxirreshin jashtë funksionit kur kalonin skafet e Habilajve me drogë. Ky skandal është denoncuar nga opozita, por jo vetëem që nuk pati asnjë reagim nga Rama, por përkundrazi radarët vijonin të nxirreshin jashtë funksionit për skafet me drogë të Habilajve. Skandali mbi mosfunksionimin e radarëve ka nisur që nga viti 2013, periudhë që përkon dhe me nisjen e përgjimeve të autoriteteve italiane mbi Habilajt. Në përgjime zbardhet se si Ministria e Brendshme bashkëpunonte me Ministrinë e Mbrojtjes në lehtësimin e trafikut të drogës drejt Italisë.
Skandali i radarëve është denoncuar edhe nga brenda Ministrisë së Mbrojtjes. Në një raport për radarët, të dërguar nga oficerët e grupit të punës gjeneralit të Forcave Detare, Ylber Dogjani, dëshmohej qartazi se ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli në katër vitet e para të qeverisjes Rama injoroi totalisht shqetësimet e ngritura mbi mosfunksionimin e radarëve e për rrjedhojë, krijimin e terrenit të përshtatshëm për trafikantët e drogës. Por përgjimi në fjalë zbardh se si me dijeninë e plotë të Ramës, dy nga ministritë më të fuqishme të një shteti, ajo e Brendshme dhe e Mbrojtjes, të dyja të lidhura me sigurinë e vendit janë shndërruar në mjetet kryesore ndihmëse të trafikut të drogës dhe pushteti i tyre është tërësish në duart e bandave. Ashtu siç funksionojnë kartelet, në këtë përgjim dëshmohet se shteti ka rënë tërësisht në duart e krimit dhe drogës, dhe janë pikërisht këto dy të fundit, që sot mbajnë Ramën në krye të kartelit që ka ngritur.
Skandali mbi mosfunksionimin e radarëve dhe mbajtjen fikur të tyre nis që nga viti 2013, periudhë që përkon dhe me nisjen e përgjimeve të autoriteteve italiane ndaj Habilajve. Në bisedat e përgjuara nga autoritetet italiane, Habilaj konfirmon se ai dhe banda e tij zotëron tërësisht nën kontroll sallën e radarëve në Durrës. Ky i fundit dihet tashmë që është shndërruar prej katër vitesh në portën kryesore të drogës nga Shqipëria drejt Europës.
Nga përgjimet e realizuara nga policia italiane, rezulton se, Habilaj kontrollonte radarët e ushtrisë në Durrës përmes një personi të tij të angazhuar pranë shërbimit të radarëve, i cili i jepte direktiva. “Kam njeriun tim në sallën e radarëve”, i drejtohet Habilaj trafikantëve të tjera. Gjithashtu, në një moment tjetër, Habilaj i tregon trafikantëve italianë se, ai ka në dorë edhe punonjësit e policisë.

R.POLISI

Exit mobile version