Ballina Politikë Gati protestat mbarë popullore

Gati protestat mbarë popullore

“Të paktën nga informacionet që kemi ne llogaritet që të ketë të paktën 100 tonelata drogë vetëm në Durrës që presin të kalojnë drogën. Vazhdojnë ta ruajnë të magazinuar drogën dhe për një periudhë tjetër planifikojnë të vijojnë riprodhimin”
“Protestat janë një nga mënyrat që po përgatisim dhe do ta realizojmë. Nuk mund të them afate të përcaktuara se është një proces i tërë që po përgatisim së bashku me opozitën me qëllim që të ketë rezultat final”
Opozita është duke u përgatitur për ngritjen në protesta mbarëpopullore me qëllim rrëzimin e Ramës dhe shkëputjen e lidhjeve të krimit dhe bandave të drogës ndaj qeverisjes e shqiptarëve. Nënkryetari i PD, Paloka paralajmëroi dje se Partia Demokratike do të përshkallëzojë qëndrimin e saj për rastin “Tahiri” si dhe lidhjet e qeverisë. Nënkryetari Edi Paloka konfirmon se, opozita po përgatitet për protesta, qëllimi final i të cilave është rrëzimi i Edi Ramës.
“Të gjitha faktet, jo vetëm ato që kemi denoncuar gjatë fushatës apo pas fushatës, por edhe konfirmimet e fundit që vinë nga Antimafia italiane tregojnë qartazi që, vetëm zgjedhje nuk ka pasur në Shqipëri, por ka pasur një aktivitet kriminalo-mafioz që rezultoi pastaj me rivendosjen e Ramës kryeministër. Kështu që sot jemi në një situatë që absolutisht duhet ndryshuar. Jo se ne nuk e dinim, jo se nuk kemi reaguar edhe më parë, por siç është bërë zakon për fat të keq në Shqipëri, kur diçka e thonë të huajt atëherë bëhet edhe më e besueshme. Dhe këtë herë janë arsye në fakt që të besojmë, se kemi të bëjmë me fakte të Antimafias italiane për kokat e qeverisë, duke nisur nga Saimir Tahiri e duke përfunduar tek Edi Rama. Nuk ka qenie mediokre apo inteligjente në Shqipëri të besojë që gjithçka e ka bërë Saimir Tahiri pa bekimin e Edi Ramës, për këtë arsye jemi në këtë situatë, për këtë arsye PD kërkon rrëzimin e kësaj qeverie dhe krijimin e një qeverie Antimafia. Sigurisht nuk presim që Edi Rama ta bëjë me vullnet të tillë, protestat janë një nga mënyrat që po përgatisim dhe do ta realizojmë. Nuk mund të them afate të përcaktuara se është një proces i tërë që po përgatisim së bashku me opozitën me qëllim që të ketë rezultat final”, shprehet Paloka për.
Saimir Tahiri nuk do jetë i vetmi ish-zyrtar i lartë nën akuzë. Edi Paloka paralajmëron skandale të tjera për të tjerë zyrtarë dhe ish-zyrtarë të qeverisë Rama. “Minimalisht duhet të kishte shkarkuar dhe çuar para drejtësisë drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, me gjithë këto fakte që kanë dalë, me gjithë këto akuza që janë ngritur jo nga opozita, por edhe nga partnerët. Shohim që përveç mbrojtjes që i bëhet krimit dhe mafias me të cilin kjo qeveri ka ardhur dhe mbahet në pushtet, nuk ka asnjë reagim tjetër. E thashë, nuk presim reagim, për këtë arsye, synimi ynë është rrëzimi i kësaj qeverie. Funksionarë të lartë dhe ish-ministra të tjerë janë të implikuar në raste korrupsioni, kjo është çështje tjetër që lidhet me të tjera informacione me të tjera ngjarje që do vijnë më pas”, thekson Paloka.
Partia Demokratike po përgatit një nismë ligjore për heqjen e plotë të imunitetit e politikanëve. Numri dy i Partisë Demokratike konfirmon se i gjithë grupi parlamentar është parimisht dakord, por ekspertët po kujdesen për detajet që një nismë e tillë të mos keqpërdoret nga mazhoranca. “I kam parë informacionet që kanë dalë në media, nuk është e vërtetë. Nuk ka qenë asnjë kundër parimisht në grup, të gjithë jemi në mbështetje të kësaj nisme. Kemi diskutuar për disa çështje teknike që duhet të reflektohen në ligj, sepse me një kryeministër të tillë që mbron krimin dhe sulmon opozitën duhet të jemi të kujdesshëm dhe nuk duhet asnjë deputet, jo vetëm opozita të hidhet si pre e kryeministrit. Por, absolutisht i gjithë grupi ka qenë dakord me këtë lëvizje politike në parim. Specialistët tanë po shohin detajet teknike që pastaj të kemi nismë konkrete”, sqaron nënkryetari demokrat.

Vetëm në Durrës ndodhen në pritje për trafik 100 ton drogë

Nënkryetari demokrat Edi Paloka në një prononcim për median menjëherë pas raportit të Guardia di Finanzia, deklaroi se u konfirmuan akuzat e opozitës. Sipas tij, se droga u kultivua me porosi qeveritare. Për nënkryetarin e PD-së ka informacione se vetëm në Durrës ndodhen në pritje për trafik 100 ton drogë. “Të paktën nga informacionet që kemi ne llogaritet që të ketë të paktën 100 tonelata drogë vetëm në Durrës që presin të kalojnë drogën. Vazhdojnë ta ruajnë të magazinuar drogën dhe për një periudhë tjetër planifikojnë të vijojnë riprodhimin. Edhe deklaratat e sotme të ministrit italian dëshmojnë se kjo qeveri është e lidhur me krimin. Sado Rama të përpiqet të shpëtojë ish-ministrin e tij të Brendshëm është e kotë, pasi do të ketë vetëm një fund, për Saimir Tahirin dhe fund për Ramën.

 

Exit mobile version