Talibanët dhe Rama furnizojnë Europën me drogë

Përpjekjet e panumërta të Edi Ramës për të mbuluar me shoshë diellin e të vërtetës kanë vazhduar e do ta vazhdojnë deri sa ai, tashmë i rënë moralisht, politikisht dhe “de facto”, t’i dorëzohet edhe ligjërisht destinit që ka përcaktuar historia dhe qytetarët, largimi nga karrigia që ka uzurpuar me të padrejtë.
Aty ku ka korrupsion dhe krim, aty nuk ka zhvillim, nuk ka mirëqenie. Aty ku kultivohet droga është e kotë të mbajmë interpelanca për karrotën e Divjakës, se nuk ka as karrota, as mollë, as patate. Aty ku sundon krimi nuk ka as ligj, as drejtësi.
Ky është mësimi i historisë në çdo kohë dhe për çdo popull. Gjithmonë, vendet që kanë rënë nën pushtetin e drogës janë zhytur pa përjashtim nën humnerën e varfërisë, mjerimit dhe dëshpërimit, nga Afganistani në Burmë, nga Laosi në Nigeri, nga Bolivia në Kolumbi, kudo ku droga është lejuar si alternativë ekonomike, ka pasuar shkatërrim dhe mjerim ekonomik dhe shoqëror, degradim politik.
Droga dhe varfëria janë vëllezër siameze. Nuk është rastësi që Shqipëria është sot njëkohësisht edhe prodhuesi më i madh i drogës në Europë edhe vendi më i varfër në Europë.
Sapo Edi Rama filloi zbatimin e projektit të tij kriminal e shkatërrues për kanabizimin e vendit, në Shqipëri filloi rënia e investimeve të huaja.
Dy vitet e fundit, Shqipëria ka vendosur një rekord historik. Eshtë i vetmi vend në botë që për dy vite rresht, nuk ka asnjë investim të huaj, asnjë. Ekonomia shqiptare u kthye nga një ekonomi e investimeve të mëdha në energji, në rrugë, në teknologji informacioni, në ekonomi të drogës.

Dy furnizuesit kryesorë të Europës me drogë

E vetmja mundësi ekonomike që ka sot vendi është risia e klaneve mafioze të drogës dhe krimit.
I vetmi inovacion që ka prodhuar vendi në këto vite është inovacioni i trafikantëve që ka përsosur mjetet dhe mënyrat e kultivimit dhe trafikimit të drogës që nga farërat e reja të kanabisit deri tek përdorimi i avionëve dhe mjeteve të ndryshme të transportit për transportin dhe trafikun e saj.
E vetmja konkurencë sipërmarrjesh sot në Shqipëri është konkurenca mes bandave me mbështetje politike për kontrollin e rrugëve të trafikut.
Në vend të investitorëve të huaj, sot Shqipërinë e vizitojnë prokurorë të Antimafias, ministra të Brendshëm dhe ushtarakë të vendeve të tjera, të tmerruar nga pasoja ndërkombëtare e projektit të drogës të Edi Ramës.
Në fakt, Shqipëria po hyn në historinë e krimit botëror me një vend të veçantë. Historia njeh vetëm dy lloje regjimesh që sundimin e tyre e mbështetën ekskluzivisht tek kultivimi, prodhimi dhe trafikimi i drogës.
Talebanët me heroinën në Afganistan dhe Edi Ramën me marijuanën në Shqipëri.
Eshtë konfirmimi i kësaj veçantie fakti që Shqipëria dhe Afganistani janë sot dy furnizuesit kryesorë të drogës në Europë dhe për Europën, Afganistani me heroinën dhe Shqipëria me marijuanën.
Edi Rama erdhi në pushtet si rilindas dhe po ikën si taleban.
Shqipëria e Edi Ramës po i ngjan më shumë shteteve të falimentuara të Afrikës dhe Azisë. Vetëm në një vend si Gunea mund të ndodh që familja e të parit të vendit të drejtojë trafikun e drogës.
Vetëm në një vend si Nikaragua mund të ndodhë që kreu i qeverisë të financojnë fushatën e tij elektorale drejtpërdrejtë me milionat e drogës.
Vetëm në Afrikën e Jugut ndodh që ministri i Policisë të jetë edhe i pari i trafikut të drogës. Vetëm në Venezuelë mund të ndodhë që shefi i Mbrojtjes të jetë bashkëpunëtori më i ngushtë i baronëve të drogës.
Vetëm në Afganistan mund të ndodhë që vëllai i kreut të ekzekutivit të vendit të jetë edhe trafikanti më i madh i drogës.
Në mënyrë revoltuese, Shqipëria i ka arritur të gjitha këto bashkë. Parti politike, qeveri, polici, ushtri në shërbim dhe në përfitim nga trafikimi i drogës.
Prokurori i famshëm i Antimafias së Spanjës Hose Gonzales, duke përshkruar disa nga stanet e ish-republikave sovjetike të kalbëzuara nga autokracitë postkomuniste, u shpreh para pak kohësh se në këto vende nuk kanë më asnjë dallim mes aktiviteteve të qeverisë dhe atyre të grupeve të krimit të organizuar.
Kjo është gjendja e Shqipërisë sot. Mjafton të hedhësh vështrimin në këtë sallë dhe e kupton se përshkrimi i prokurorit të Antimafias spanjolle është mëse i vërtetë për Shqipërinë.

Droga, projekti më antikombëtar i Ramës

Kjo sallë që duhet të përfaqësonte interesat dhe pushtetin e popullit, sot përfaqëson dhe mbron interesat e krimit të organizuar.
Në vend të një forumi ku bëhen ligje, kjo sallë i ngjet kupolës së krimit.
Në krye të sallës kemi një kryetar Kuvendi, i cili cilësohet nga partnerët ndërkombëtarë strategjikë si me lidhje të hershme me trafikantët e drogës dhe krimit të organizuar. Në vend të babait të ligjeve, ai është babai i drogës.
Në karriken para tij është ulur arkitekti dhe zbatuesi i projektit antikombëtar dhe antipopullor të kthimit të vendit në zonë të lirë për prodhimin dhe trafikun e drogës.
Poshtë në sallë kemi një deputet, ish-ministër i Brendshëm që është një nga kryetrafikantët e drogës, i cili e ktheu Policinë në prapavijë të organizatave kriminale.
Vendin e tij, në karriken e ministrit e ka zënë vëllai i njërit prej trafikantëve më të kërkuar të drogës që ka nxjerrë ky vend, i kërkuar nga gjysma e policive të botës, por që e mbulon dhe e mbron vëllai, ministri i Brendshëm që kontrollon policinë dhe drejtësinë.
Në ato karrike është ulur dhe ministri që e ktheu Beratin nga qytet të UNESCO-s, në garnizon të kriminelëve të drogës. Në këtë sallë ka madje dhe deputetë që kanë ardhur direkt nga fushat e drogës në fushën e ligjvënies. E dini fare mirë, por përveç këtyre që shihen e dëgjohen në këtë sallë vijnë vërdallë hijet e krimit, hijet e Habilajve, hijet e Balilajve, hijet e Shullazit, Durim Keçit dhe kriminelëve të tjerë.
Jashtë kësaj salle kemi kryebashkiakun e Durrësit, tani është kapobanda e vërtetë e bandave të Durrësit. Kemi kryebashkiakun e Elbasanit që është vetë në krye të krimit dhe trafikut të drogës që po shkatërron qytetin dhe po ashtu, të tillë janë dhjetëra kryetarë bashkish e zyrtarë të tjerë të lartë.
Kjo është klasa e re politike që Edi Rama i dha Shqipërisë në krye të Partisë Socialiste.

Shqiptarët po ikin si një vend i prekur nga lufta civile

Ndikimi i krimit i prek të gjithë. Krimi nuk ekziston në vakum.
Viktima e tij janë njerëzit e thjeshtë dhe fëmijët e tyre punëtorë, në çdo qytet, në çdo lagje, në çdo fshat.
Kjo është arsyeja pse shqiptarët po përpiqen të largohen nga vendi i tyre, me të njëjtën urgjencë dhe këmbëngulje që largohen njerëzit nga luftërat civile dhe nga konflikti.
Droga dhe krimi shkaktojnë viktima njësoj.
Por Edi Rama dhe shërbëtorët e këtij në këtë sallë, po përpiqen me lajle-lulet e propagandës së tyre dhe me paturpësinë që kalon çdo limit njerëzor, të krijojnë idenë se gjërat po shkojnë normalisht. Të pranosh për normalitet gjendjen ku ne jemi do të thotë të kesh pranuar si normalitet krimin dhe kapjen e shtetit nga krimi.
Javën e shkuar Edi Rama dhe shërbëtorët e tij, vendosën që Sajmir Tahiri të vazhdojë të vijë në këtë sallë dhe të japë kontributin e tij për shtetin ligjor dhe madje edhe për Reformën në Drejtësi dhe pse jo dhe për Vettingun.
A ka tallje më të madhe për një popull? A ka tallje më të madhe për idealin e demokracisë të shtetit të së drejtës dhe të vlerave europiane?
Në cilin vend demokratik, në cilin vend perëndimor mund të ndodhë që një trafikant në vend që të dalë para ligjit, lejohet të bëjë ligj.
Në asnjë!
2 mijë e 500 vjet më parë, në këtë zonë të botës ku është dhe Shqipëria, lindi demokracia e bashkë me të edhe ajo që Tuqididi e quajti “barazia para ligjit”.
Ky parim i ligjit i zbatuar njësoj për të gjithë, frymëzoi demokracitë perëndimore nga Amerika në çdo cep të botës, dhe u vendos në themel të kushtetutave dhe bashkëjetesës shoqërore të kësaj bote.
Po ky parim është i huaj dhe i papranueshëm për Edi Ramën dhe shërbëtorët e tij në këtë sallë, të cilët në vend të vlerave europiane besojnë në kodin mafioz të heshtjes dhe mospranimit të tij.
Si në një skenë të përsëritur nga lashtësia deri më sot nga autokratët, edhe Edi Rama po abuzon me durimin e shqiptarëve.
Alarmi dhe pasiguria e njerëzve, ankthi dhe dëshpërimi i tyre për të nesërmen nuk kanë asnjë efekt mbi të dhe shërbëtorët e tij.
Vazhdon të sfidojë shqiptarët, demokracinë, drejtësinë, të ardhmen e tyre dhe të fëmijëve të tyre. Nuk ka gjë më të neveritshme dhe më cinike se krekosja që ish-ministri, trafikant droge shpalos para tyre drejtpërdrejt nga shtëpia e tij.
Trafikanti Saimir Tahiri u thotë atyre me arrogancë, unë jam ligji, unë jam shteti dhe s’keni çfarë të më bëni.
Këto ditë më shumë se kurrë, Edi Rama, Saimir Tahiri, Fatmir Xhafaj dhe shërbëtorët e tyre të verbër në këtë sallë e kanë vërtetuar konkluzionin e Hoze Gonzalesit, se lufta kundër krimit të organizuar, kundër trafikimit të drogës, nuk ka të bëjë më me drogën, por ka të bëjë me qeverinë.
Për të ndalur krimin, nuk ka asnjë rrugë tjetër përveç se, ndalja e qeveritarëve të kapur nga krimi dhe të zhytur në krim.
Ky është misioni ynë!
Kjo është beteja jonë, nuk do t’i ikni dot, derisa beteja të vendoset në favor të qytetarëve!

1.3 miliardë euro nga droga në 2016

Shifra të frikshme denoncoi dje kreu i PD në Parlament, të cilat dëshmojnë për qarkullimin stratosferik të parave të drogës në xhepat e Ramës, pushtetarëve të tij dhe bandat e lidhura me të. E megjithatë, Basha deklaroi se beteja për shtetin ligjor dhe demokracinë nuk ka marrë fund, por vijon deri në rrëzimin e regjimit narkotik që ka ngritur Rama dhe klika e tij në qeveri.
“1.3 miliardë euro! Ky që bilbilos këtu, kaq ka nxjerrë me drogën Shqipëria, 1.3 miliardë euro.
A e kuptoni ju o shqiptarë se sa janë 1.3 miliardë euro?!
Sigurisht që nuk e kuptoni dot, është një shifër astronomike. Mendja nuk e kupton dot, nuk ka lidhje, nuk mund ta përkthesh dot as me kaq shtëpi, as me kaq apartamente, as në kaq vakte për të ngrënë, nga ato që i kanë rralluar shumica e shqiptarëve, 30% e të cilëve nuk paguajnë dot ushqimet e shportës.
Krye mashtruesi, krye përfituesi i drogës.
Keni parë si vjen këtu, i thahet pështyma, patrioti.
30% e shqiptarëve nuk paguajnë dot për bukën.
1.3 miliardë euro ky dhe Habilajt e këtij dhe flet për patriotizëm ky që rrënoi Shqipërinë, ky që çon 260 mijë shqiptarë në 4 vite në azil politik, eksod njësoj si në vitet ’90. Ky është patrioti i madh, po mbron shqiptarët dhe fëmijët e tyre, duke iu pamundësuar 43% të familjeve që të ngrohin shtëpitë.
Ky patriot i madh.
Eshtë thënie e vjetër, nuk iu ikën dot.
Streha e fundit e maskarait është pseudopatriotizmi.
Po të ishe patriot ti, kishe dhënë dorëheqjen ditën kur t’u kapën mushkonjat e para. Sepse, ti që nuk lije një tjegull pa leje, tregove se e kishe vënë gjithë territorin në funksion të bandave. Në një sistem normal demokratik ti duhej të ishe shkarkuar dhe proceduar para drejtësisë.
Por beteja për demokracinë dhe shtetin ligjor nuk ka marrë fund në Shqipëri. Ti nuk mund ta fitosh kurrë këtë betejë, as të justifikohesh para shqiptarëve për faktin që ta ka mbyllur derën Europa, si kryetrafikant, si i kapur në bashkëpunim me bandat, si njeriu që e mbrojte ish-ministrin tënd të Brendshëm nga drejtësia, e cila veproi jo në bazë të akuzave të opozitës.
Po, i kemi bërë ne ato akuza, dhe u vërtetuan se janë të gjitha të vërteta. Por jo nga ne, por nga Antimafia italiane që nuk ka autoritet në botë ta vejë në diskutim, as ti, as homologu yt në Itali, askush tjetër. Aty është e transkriptuar e zezë mbi të bardhë se si trafikantët, miqtë e tu, tregojnë me gisht punonjësit e policisë dhe thonë këta janë tanët. Ku tregohet qartë se si vendoset infrastrukturën e vendit, portet dhe aeroportet e vendit, dhe radarët, në funksion të trafikut të drogës 1.3 miliardë euro.
Jo këto që the, por ti e ke për borxh të vish këtu dhe të zhvishesh lakuriq para njerëzve, të bësh gjithçka, vetëm që të heqësh vëmendjen nga 1.3 miliardë euro, që minimumi i ke gllabëruar ti dhe një grusht kriminelësh, në kurriz të një vendi të shndërruar në delen e zezë të Europës, të një ekonomie të rrënuar, të një imazhi të shkatërruar. Kjo është vepra jote. Kjo është trashëgimia jote për vendin. Ti ke mbaruar si kryeministër. De facto, ti e di fare mirë që qeveria jote ka mbaruar punë me shqiptarët.
Ndaj, teatrin e shëmtuar mund ta vazhdosh edhe pak kohë. Në fund të fundit, zgjedhja të takon ty dhe askujt tjetër nëse do ta pranosh rrëzimin e qeverisë tënde ilegjitime institucionalisht, ose me popullin përpara dhe rreth teje” u shprej kreu i PD.

Do të japësh llogari për krimin e drogën

Kryetari i PD, Basha paralajmëroi Ramën se ai do të japë llogari para drejtësisë shumë shpejt për lidhjet e tij me krimin e drogën. Basha e akuzoi Ramën për bllokimin e integrimit të vendit në BE për shkak të kanabizimit të vendit, ndërsa i kujtoi atij implikimin e të gjithë njerëzve pranë tij nga ministrat tek kryebashkiakët me bandat e krimit të organizuar dhe trafikut të drogës.
“Kryeministri përpiqet t’i ikë pyetjes fondamentale. Përse e zhyte Shqipërinë në krim, përse e zhyte Shqipërinë në drogë, përse e mbushe këtë Parlament me të dënuar nga e gjithë Europa për trafik droge.
Përse i bëre kryetarë bashkish?
Ç’punë ka kryebashkiaku yt në komisariatin e policisë, kur arrestohet Durim Keçi?
Ç’punë kanë kryebashkiakët e t’u në tavolinat e kriminelëve. Ç’punë ke ti me kriminelët?
Ç’punë ka ministri yt me ata që kërkohen për ekstradim.
Po të them ty, Edi Rama! Nuk i ikën dot kurrë kësaj pyetje ti.
Je bërë karikaturë e përkufizimit që njeh i madh e i vogël, se streha e fundit e maskarait është pseudopatriotizmi.
Ti patriot? Po ti ke tre vjet që i bllokon Shqipërisë hapjen e negociatave.
Ne tregohemi me gisht prej teje si vendi me eksportin më të madh të drogës.
E ke në kushte, lufto krimin, lufto korrupsionin. Çfarë bën ti?
Ta thotë raporti i Bankës Botërore. Korrupsioni është kthyer në kapje shteti. Sepse ti merr milionat me kërbaç nga xhepat e të varfërve për të shpërblyer pesë miqtë e t’u oligarkë që kanë shtënë gjithçka në dorë në këtë vend.
Sepse ti, drekon dhe darkon me kriminelët, me të cilët ndan pushtetin dhe i përdor për të mbajtur pushtetin tënd ilegjitim.
Ja ku e ke eksportin, o më i madhi i kastravecëve.
Ja ku e ke eksportin tënd. Këto nuk janë shifrat e opozitës, janë shifrat e botës. Ja, ky është eksporti yt, droga!
Droga është eksporti yt!
I ke vënë kazmën vendit. Ti nuk duhej të ishe aty.
Ti nuk mund të ishe aty në një sistem demokratik. I gjithë investimi yt është që ky sistem të mbetet në duart e kriminelëve. Nuk do të jetë kështu për shumë gjatë. Do të vijë ora që do të përgjigjesh. As batutat, as megafonët, siç e ke nisur traditën tënde të mashtrimit, nuk do të bëjnë më punë. Do të japësh llogari, herët a vonë. Unë besoj më shumë herët, se sa vonë” tha Basha.

43 mijë familje nuk do ngrohen dot këtë dimër

Familjet shqiptare po jetojnë ditë të errëta në skamje e varfëri ekstreme, papunësi e pamundësi për të rritur fëmijët e tyre. Duke replikuar në Parlament, Basha solli në vëmendje dje vështirësitë dhe situatën e rëndë në të cilën përballen sot shqiptarët dhe familjet e tyre.
“Kushdo që e ka ndjekur këtë gjysmë ore në Parlament e kupton fare mirë sikletin e madh të Edi Ramës.
Eshtë i njëjti siklet që ka, që kur është rifutur në këtë sallë. Prapë me paratë e krimit, prapë me lekët e drogës, prapë me banditët në krahë, në mendje, në shpirt, në kuletë, në parti dhe në tabulatet e shërbimeve të huaja.
Ky që nuk duronte dot aleatë politikë në prehër, sot nuk e ka krimin në prehër, është vetë në prehrin e krimit.
Asnjë vendim nuk merr dot ky njeri, pa krimin dhe kriminelët.
Asnjë vendim nuk merr dot ky njeri për qytetarët e këtij vendi që po largohen si asnjëherë më parë nga sytë këmbët.
Nuk thotë një fjalë. Një fjalë të vetme nuk arrin të shqiptojë. Për ata 30% të shqiptarëve që natë për natë, jo vetëm kur kemi ne Parlament, jo vetëm kur flet opozita, por natë për natë, nuk paguajnë dot bukën e fëmijëve të tyre.
Moti po ftohet. 43 mijë e 100 familje, anembanë vendit nga Himara në Shkozë, atyre që nuk ua ke prishur shtëpitë, nuk i ngrohin dot, atyre që ua ke prishur, i ke lënë në mes të katër rrugëve.
43 mijë e 100 familje. Miliona shqiptarë që nuk ngrohin dot shtëpitë e tyre, po a i bëhet vonë këtij?
Ky ka mënyra, forma, sporte dhe substanca të tjera për t’u ngrohur. Dhe mbi të gjitha, 1.3 miliardë euro në vit, edhe po të digjeshin si letër, mjaftojnë për ta ngrohur Edi Ramën.
Të tjerat janë bullshit, bullshit, bajga. Vjen këtu dhe ndot ambientin, se njeri nuk të beson më, ta kanë pirë ujin shqiptarët. Nga Himara në Shkozë, nga Konispoli në Vermosh, ta kanë pirë ujin.
Ti je shkaktari dhe përgjegjësi kryesor që 56% e shqiptarëve duan të largohen nga vendi, sot që flasim.
Dyfishim në raport me katër vite më parë. Ti je përgjegjësi dhe autori i një ekonomie në krizë që nuk prodhon asgjë, përveç drogës.
Ti je përgjegjësi dhe autori i marrjes peng të demokracisë, përmes marrjes peng të votës, duke marrë peng qytetarët me kriminelët që janë partia jote e vetme.
Nuk kam dalë këtu të them që PS është një parti antikombëtare dhe nuk mund ta them kurrë, sepse njoh dhe kam miqësi me socialistë që janë po aq të dëshpëruar sa unë.
Të gjithëve u ke vjedhur Shqipërinë me krimin, atyre u ke vjedhur edhe partinë me krimin.
Je ti Edi Rama, askush tjetër. Dhe të gjithë ata njerëz, të cilët kanë dorëzuar dinjitetin dhe kanë vendosur të bëhen sharlatanë të shfaqjes tënde makabre, që i lë shqiptarët pa bukë, pa drita, pa ujë, pa të ardhme, pa rend, pa siguri, që ti dhe krimi të keni 1.3 miliardë të ardhura në vit.
Nuk ka asnjë arsye tjetër, për moshapjen e negociatave, përveç faktit që vendi sundohet nga krimi, që qeveria jote është e zhytur në krim dhe e kapur nga krimi.
E di unë, e di ti, e dinë këta këtu, e di e gjithë bota.
E kjo do të jetë e do të vazhdojë të jetë arsyeja e bllokimit të negociatave për Shqipërinë, deri ditën kur shumica e heshtur, por e ndershme e shqiptarëve, përfshirë të socialistëve të ndershëm, do të të tregojnë ty një herë e përgjithmonë derën, si episodi më i zi, në 27 vite të vështira të tranzicionit shqiptar.
Me zig-zag-et e tyre, me sfidat e tyre, me të mirat dhe të këqijat e tyre, vendi eci përpara.
U fut në NATO, u hoqën vizat, u ndërtua infrastruktura, derisa erdhe ti.
Çfarë bëre ti? Solle kriminelët. Kush i solli kriminelët në Parlament? Kush i solli banditët e drogës, përdhunuesit në krye të bashkive të vendit?
Kush i ul pushtetarët e sotëm në një tavolinë me krimin, ku planifikojnë para zgjedhjeve, dhe festojnë pas zgjedhjeve? Je ti Edi Rama. Ti, je përgjigjia e të gjitha të zezave. Ndaj largimi yt nuk është thjesht dhe vetëm kërkesa ime. Zgjidhja që unë parashtroj para çdo shqiptari, që do të vazhdojë të jetojë këtu, e mos t’ia mbathë nga sytë këmbët, por është zgjidhja që bashkon çdo shqiptar të ndershëm, demokrat dhe socialist.
Mund të vish këtu, mund të dridhesh dhe spërdridhesh, mund të vishesh dhe të zhvishesh, të shpikësh justifikim pas justifikimi për faktin që ke dy muaj në këtë Kuvend, që nuk jep përgjigje, për përgjegjësinë tënde akute dhe supreme për kthimin e Shqipërisë në delen e zezë të krimit dhe të drogës.
Por përgjigja është prapë, je ti Edi Rama! Je ti!
Për ta perifrazuar me një fushatë amerikane: You can take a pig, you can dress him up, you can call him Edi, but he is still a pig” tha Basha.