Kupa e Gjermanisë, të mëdhatë nuk zhgënjejnë

Janë zhvilluar 4 ndeshjet e para të Kupës së Gjermanisë, të cilat nuk prodhuan asnjë surprizë. Të 3 skuadrat e Bundesligës nuk zhgënjyen në paraqitjen e sotme, duke arritur të marrin fitore.
Kështu Bayer Leverkusen mposhti 4-1 Unionin e Berlinit, Borusia Munchengladbah fitoi 0-1 në Dusseldorf dhe Schalke 04 mposhti Wehenin me rezultatin 1-3. Të 3 këto skuadra, por edhe Paderborni që mposhti 1-0 Bochumin, arritën të sigurojnë kualifikimin për në raundin tjetër të DFB Pokal. Edhe Borusia Dortmund siguron kualifikimin në Kupërn e Gjermanisë, pas fitores së thellë 0-5, ndaj Magdeburgut. Eintrachti i Frankfurtit arriti të kualifikohet gjithashtu, pas fitores 0-4 ndaj Schweinfurt, ndërsa Mainz dhe Holstein Keil iu drejtuan shtesës, pas rezultatit 2-2, në 90 minutëshin e rregullt.