Guardiola: Kemi luajtur me një top “të papranueshëm”

Trajneri i Manchester City-t, Pep Guardiola është ankuar për topin me të cilin u luajt në Carabao Cup, duke e cilësuar si “të papranueshëm”. Pas 120 minutash lojë pa gola ndaj Wolverhampton Wanderers, “Qytetarët” u kualifikuan në çerekfinale të kompeticionit nga pika e bardhë e penalltive, ku shkëlqeu Claudio Bravo me dy pritje vendimtare. 4-1 për City-n, falë pritjeve të Bravo-s ndaj Alfred N’Diaye dhe Conor Coady. Pas ndeshjes Guardiola tha se topi i kompanisë “Mitre Sports International” nuk ishte i përshtatshëm.
“Ishte i papranueshëm. Topi ishte i papërshtatshëm për një kompeticion të një niveli të tillë. Është shumë i lehtë dhe lëviz lehtësisht gjithandej. Është e pamundur të shënosh me një top të tillë dhe mund ta them këtë sepse ne fituam, ndaj nuk ka se si të jetë një justifikim. Të gjithë lojtarët e mi thanë ‘Çfarë është ky?’ Më vjen keq, por Carabao Cup është një kompeticion serioz dhe ky nuk është një top serioz. Bëhet për marketing, OK, por është i papranueshëm, nuk ka peshë, asgjë”, u shpreh trajneri spanjoll.