City e Arsenal kalojnë me vështirësi

Mesjava e kupave është edhe në Angli, ku sot u luajtën 6 ndeshje të vlefshme për Carabao Cup. Manchester United kaloi pa vështirësi, teksa mposhti 0-2 Swansean, me dy gola të shënuar nga Lingard, ndërsa kualifikimin e siguroi edhe Leicester, falë fitores 3-1 ndaj Leedsit.
Arsenali vuajti në shtëpi ndaj Norwichit, pasi 90 minutat e kohës së rregullt përfunduan në barazim 1-1 dhe londinezët u kualifikuan vetëm falë golit të shënuar në shtesë, nga futbollisti i ri Nketiah.
Manchester City vuajti dhe u kualifikua vetëm falë penalltive ndaj Ëolvesit, ndërsa 90-minutëshi përfundoi në barazim pa gola. Po në barazim përfundoi edhe koha shtesë, ndërsa me penallti skuadra e Guardiolës fitoi 4-1. Në dy takimet e tjera, arritën të sigurojnë kualifikimin Bournemouth dhe Bristol City, përballë kundërshtarëve respektivë, Middlesbrough dhe Crystal Palace.