Të largohet Konte

Antonio Conte dhe Chelsea, një dashuri që duket se po merr fund. Sipas tabloidit britanik “The Sun”, lojtarët e ekipit londinez janë lodhur me ushtrimet e Antonio Contes. Lojtarët e Chelseas duan një trajner të ri. Dhe sipas tyre, trajneri ideal për ta zëvendësuar Conten është trajneri anglez, Steve Holland. Holland ka qenë asistent në Chelsea mes viteve 2011-2017 dhe ka raporte shumë të mira me lojtarët. Kurse, tani është asistent i selektorit të Anglisë, Gareth Southgate.
Everton, Lille dhe Milan po vuajnë. Gëzimi i verës i formuar nga blerjet multi-milionëshe dhe projektet faranike është venitur nga rezultatet e dobëta të treguara në fushën e lojës. Tre klubet janë në telashe. Everton dhe Lille janë në vendet e fundit të Premier League dhe Ligue 1, ndërsa Milan është në mesin e Serisë A (vendi i 11-të).
“Ka ardhur momenti që skuadra të qëndrojë e bashkuar. Merituam fitoren, por nuk ishim me fat”, shprehet trajneri Montella pas barazimit 0-0 ndaj Genoa-s katër ditë më parë. Kuqezinjtë tani kanë pesë ndeshje që nuk fitojnë në të gjitha kompeticionet. Për momentin ndodhen në vend të 11-të, katër pikë larg Europa League dhe nëntë pikë larg Champions League.
Pas shpenzoi 214 mln euro gjatë verës duke blerë Bonucci (40 mln), Andre Silva (38 mln), Kessie (28 mln), Conti (25 mln), Calhanoglu (22 mln)…por skuadra italiane nuk punon.
Milan pushtoi merkaton, mbushën tifozët me shpresë, por nuk po paraqiten siç duhet në fushë. Montella rrezikon shkarkimin, dy ndeshjet e radhës me Chievo dhe Juventus do të jenë vendimtare.
E njëjta gjë vlen edhe për Everton. “Mendoj se mund ta përmbysim situatën, por të gjithë e dinë si funksionon bota e futbollit”, është shprehur Koeman pas humbjes 5-2 ndaj Arsenal. Por trajneri u shkarkua një ditë më pas.
Everton ka pesë ndeshje pa fitore dhe ndodhet në vendin e 18-të të renditjes së Premier League, pasi ka shpenzuar 158 mln euro për të blerë Sigurdsson (50 mln), Keane (28,5 mln), Pickford (28,5), Klaassen (27 mln), Vlasic (11 mln), Sandro (6 mln), Rooney…
Everton është klubi i katërt që ka shpenzuar më shumë në Premier League pas City, Chelsea dhe United. Një vit më përpara, Everton ishte në vend të gjashtë falë udhëheqjes së Romelu Lukaku-t, i cili ka shkuar te Djajtë.
Më pas është edhe Lille që trajnohet nga Bielsa. “Nuk do të largohem nga Lille”, shprehet trajneri argjentinas. Bulldogët kanë grumbulluar vetëm gjashtë pikë në nëntë javë. Probleme në sulm për klubin që ishte i dyti që shpenzoi më shumë gjatë merkatos pas PSG, duke transferuar Maia (14 mln), Araujo (10.5), Pepe (10 mln), Mendes (9 mln). Revolucioni i Bielsa-s, i cili ka larguar 11 lojtarë gjatë verës, nuk ka lulëzuar akoma.