Mbappe: Krahasimi me Henry është një nder

Ylli i PSG-së, Kylian Mbappe, nderohet nga krahasimet që i bëhen me francezin e madh, Thierry Henry, por u kërkoi njerëzve që të mos e shohin atë si një “kopje” të legjendës së Arsenalit. Mbappe e evidentoi më së miri veten e tij në botë me Monaco, sezonin e kaluar, duke luajtur një rol kryesor, pasi lojtarët e Leonardo Jardim fituan Ligue 1 dhe arritën në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. “Pishina” e talenteve të Monaco u bastis nga një numër klubesh kryesore të Europës përpara sezonit 2017-2018 dhe Mbappe ishte emri më i madh për t’u nisur, duke u bashkuar me PSG-në në një marrëveshje huazimi, që do të bëhet e përhershme për 160 milionë euro (plus bonuse) vitin e ardhshëm. Stili i tij i lojës dhe aftësia e dukshme e kanë parë atë të krahasohet me ish-superstarin e Arsenalit, Tierry Henry. Megjithëse është mirënjohës për një vlerësim të tillë, fituesi i “Golden Boy 2017” është i bindur se ka shumë për t’u përmirësuar.
“Është një nder për mua, i tha ai “Tuttosport”, që të krahasohem me Henry, por kjo nuk ka ndikim tek unë. Dua të jem i njohur si unë, jo si “kopja” e dikujt tjetër. Unë e di që njerëzit presin shumë nga unë, por nuk jam ai lojtari, që lë shenjë në çdo lojë. Unë duhet të punoj kaq shumë, ndërsa mosha ime e re kurrë nuk do të jetë një justifikim”. Mbappe tashmë ka bërë një përshtypje serioze në skenën ndërkombëtare me Francën dhe, duke përjashtuar një lëndim serioz, ose një rënie të madhe në formë, ai me siguri do të jetë një siguri për “gjelat” në Kupën e Botës, vitin e ardhshëm. Franca do të jetë ndër favoritët për të fituar trofeun e famshëm, megjithëse Mbappe e di se kjo do të ndodhë vetëm me maturim. “Për Francën, talenti nuk mungon, shtoi ai. Por, ju duhet të mendoni për kiminë e ekipit. Ne jemi një grup i ri dhe kjo mund të na lejojë të rritemi dhe të piqemi në të njëjtën kohë me një turne kaq të rëndësishëm”.