CR7, lojtari më i mirë i vitit

Cristiano Ranaldo dhe Lionel Mesi prej një dekade po dominojnë skenën e futbollit botëror, duke rrëmbyer çdo vit trofetë individuale më të rëndësishëm. “Ylli” portugez i Realit e mposhti për të dytin vit radhazi rivalin e tij të Barcelonës për çmimin e lojtarit më të mirë të vitit, por është interesant fakti që asnjëherë nuk e kanë votuar njëri-tjetrin. Si kapiten i Portugalisë, Ronaldo këtë radhë ka votuar për tre shokët e tij të skuadrës te Reali i Madridit, Luka Modriç, Sergio Ramos dhe Marcelo, ndërsa Lionel Mesi, Luiz Suaresin, Andres Iniestën dhe Neymarin, edhe pse braziliani u largua nga Barcelona drejt PSG për shumën rekord 222 milionë euro.
Në fakt, janë disa trajnerë apo kapitenë përfaqësuesesh që nuk kanë përfshirë as Ronaldon dhe as Mesin në votim, duke preferuar të tjerë emra.
I tillë ishte rasti i kapitenit të Barbadosit, Mario Harte, që preferoi treshen Pierre-Emerick Aubameyang – Antoine Griezmann – Mannuel Neuer. Madje edhe për Neuerin nuk kishte vend për Ronaldon dhe Mesin te tre më të mirët. Ai preferoi emra të tillë si Kross, Lewandowski dhe Vidal.
Sulmuesi portugez i Realit të Madridit, Cristiano Ronaldo u zgjodh për të tretën herë me radhë, futbollisti i vitit, nga FIFA. Në fjalën e tij, Ronaldo shprehu të gjithë gëzimin për fitoren, ndërsa nuk harroi të falënderojë edhe dy rivalët e tij, Mesi e Neymar, por edhe klubin e Realit të Madridit.
“Faleminderit. Faleminderit që më votuat. Dua të përmend Lionelin dhe Neymarin, fansat e Realit, shokët e skuadrës, trajnerin, drejtuesit e klubit dhe t’ju them të gjithëve faleminderit! Jam shumë i lumtur që jam këtu, mes shumë futbollistëve të mëdhenj, por edhe më i lumtur për çmimin, që përfaqëson një mundësi mjaft të madhe për mua”, tha Ronaldo në fjalën përshëndetëse, pasi mori çmimin si futbollisti më i mirë i vitit nga FIFA.