Ançeloti, gati zyrtarizimi te Guanzhou Evergrande

Karlo Ançeloti është gati për një aventurë të re pas shkarkimit nga Bayerni i Mynihut në fund të muajit shtator. Nga Azia e Largët, më konkretisht nga shtypi kinez, raportohet se tekniku italian është shumë pranë nënshkrimit me Guangzhou Evergrande, për t’u bërë trajneri i tretë italian që e drejton këtë skuadër, pas Marcelo Lipit dhe Fabio Cannavaros. Mësohet se Guanzhou për çështje orësh do të njoftojë marrëveshjen me Ançelotin. Futbollistët do të jenë vetëm një javë pushim me përfundimin e sezonit, për të nisur menjëherë punën me trajnerin e ri.
Ançeloti do të trashëgojë një punë të shkëlqyer të brazilianit Luiz Felipe Scolari, i cili dha dorëheqjen dy javë para fundit, pasi siguroi titullin e tretë radhazi në kampionatin kinez.
Për ish-drejtorin sportiv të Bayernit, Matthias Sammer, është e qartë se Karlo Ançeloti i ka prishur punë mesfushorit Thomas Müller. Deklarata e tij e fundit është sulm i hapur ndaj ish-trajnerit të bavarezëve, i cili u shkarkua pas humbjes 3-0 me PSG-në në Champions League.
“Müller është dobësuar gjatë drejtimit të tij. Ky ishte një gabim i madh”, ka thënë eksperti i futbollit gjerman. Për sa i përket dëmtimit të tij (rreth 3 javë mungesë), Sammer ka theksuar se mungesa e kampionit të botës sjell probleme. “Mungesa e tij është ekstreme. Kjo ka të bëjë me themelin e skuadrës. Nuk duhet të harrojmë se nga tre liderët e vjetshëm, Philipp Lahm, Manuel Neuer dhe Müller, tani po mungojnë dy. Nëse ai do të mungojë gjatë, kjo nuk është shenjë e mirë për skuadrën”.
Në fund, i pyetur për mesfushorin Arjen Robben, aktualisht 33 vjeç, ish-trajneri i Dortmundit ka bërë shaka duke thënë se holandezi mund të luajë edhe 15 vite të tjera, ngaqë është shumë mirë është fizikisht.