Kapelo, jo Milanit

Fabio Capello, në mënyrë të qartë e përjashton një rikthim në stolin e Milanit: “Unë kam dhënë tashmë kontribut si trajner për kuqezinjtë. Italia është gjithmonë në zemrën time, por kam pasur fatin e mirë për të punuar në Spanjë, Angli, Rusi dhe tani në Kinë. Vetëm duke udhëtuar kështu jemi pasuruar profesionalisht. Jiangsu Suning është përvoja ime e fundit. Kam kërkuar për t’u kthyer trajner i një klubi dhe e kam bërë. Unë ende kam një vit kontratë dhe pastaj do të shkoj me pushime”. Asnjë udhë “romantike”, pra, në rastin e një shkarkimi të Montellës dhe zëvendësimit të tij, siç është përfolur së fundi.
Refuzimi – Don Fabio, i intervistuar nga “Radio Anch’io Sport”, kundërshton projektin e rindërtimit të kuqezinjve, por shpëton trajnerin e tyre: “Kur ju bëni revolucione, me kaq shumë lojtarë, duhet t’i jepni kohë trajnerit. Ndoshta gabimi është një tjetër: ekipi u forcua shumë në pikat e dobëta, duke blerë kaq shumë lojtarë. E mira do të ishte për të marrë tre lojtarë të rëndësishëm, që me të vërtetë të bënin diferencën”.
Napoli dhe Interi – Me pak fjalë, Milani i ri nuk e ka bindur Capellon, që gjykon së jashtmi: “Në Kinë flasim më shumë për Interin. Është për të ardhur keq që Milani është në këtë situatë”. Ndërsa Napoli dhe Interi e kanë goditur trajnerin aktual të Jiangsu: “Unë pashë një futboll të madh në ndeshjen mes tyre, çka nuk ma zinte syri prej një kohe të gjatë në Itali. Arbitri ndërhyri shumë pak, sepse topi ishte duke udhëtuar me njëmijë në orë. Napoli dhe Interi kanë dy stile loje shumë të ndryshme, por ia vlejnë të zgjohesh në 02:30”.
Teknologjia, VAR – “Unë kam qenë gjithmonë në favor të VAR, kjo të ndihmon shumë, thotë
Capello. “E kam paguar në Angli gabimin e arbitrave për një gol me vlerë një metër e gjysmë”, tha ai.
Botërori – Don Fabio i “kalon gishtat” edhe në funksion të “play-off”-it të Italisë kundër Suedisë, për t’u kualifikuar në Kupën e Botës, “Rusia 2018”: “E tërë Italia duhet ta mbështesë ekipin kombëtar. Unë dua ta shoh të mbushur plot “San Siro”, sepse tifozët të shtyjnë shumë drejt Kupës së Botës. Natyrisht, nuk mund të bëj parashikime, por Botërori pa axurrët është i mangët”.
Arlind RAMA