Fabregas: Më mungon familja dhe miqtë e mi në Barcelonë

LONDON, ENGLAND - AUGUST 23: Cesc Fabregas of Chelsea during the EFL Cup match between Chelsea and Bristol Rovers at Stamford Bridge on August 23, 2016 in London, England. (Photo by Catherine Ivill - AMA/Getty Images)

Cesc Fabregas thotë se është shumë i lumtur te Chelsea për të kërkuar një transferim, por pranon se i mungojnë miqtë dhe familja e tij në Barcelonë. Fabregas u kthye në Premier League me Chelsea në vitin 2014, për një kontratë prej 27 milionë paundësh, duke bërë 151 paraqitje për klubin katalanas. 30-vjeçari e filloi karrierën e tij në Barcelonë, para se të bashkohej me Arsenalin si një 16-vjeçar. Tani ai ka pranuar se ndien mungesën e më të afërmve dhe më të dashurve, pavarësisht lumturisë së tij të padiskutueshme në “Stamford Bridge”. “Kam gjetur lumturinë absolute te Chelsea, tha ai për “Vanity Fair”. Familja ime është e kënaqur, ajo është përshtatur tërësisht me jetën në Londër. Unë jam shumë i lumtur”, tha ai.
Në një intervistë të gjerë, Fabregas, një nga lojtarët më të dekoruar të brezit të tij, gjithashtu lëshoi një fjali-këshille për lojtarët e rinj, që kërkonin të bënin rrugën e tyre në futboll: “Mos shikoni vetëm llogarinë tuaj bankare. Mos u hutoni nga fama dhe paratë, mos u udhëhiqni nga lloji i gabuar i njerëzve. Unë kam parë të rinj me talent të jashtëzakonshëm, që kanë dështuar. Dhe, përkundrazi, kam parë lojtarë më pak të talentuar, që triumfojnë në bazë të qëndrimit dhe angazhimit të tyre. Të jesh i rrethuar nga njerëz që me të vërtetë të duan, është shumë e rëndësishme”, tha ai.