Ballina Bota & Rajoni Zyrtarët e Turqisë dhe të SHBA-ve takohen për krizën diplomatike

Zyrtarët e Turqisë dhe të SHBA-ve takohen për krizën diplomatike

Zyrtarët e Turqisë dhe të Shteteve të Bashkuara janë pajtuar për një takim, për ta zgjidhur krizën diplomatike ndërmjet tyre, pas bisedimeve “konstruktive” ndërmjet diplomatëve të tyre të lartë, tha sot zëvendëskryeministri i Turqisë, Bekir Bozgad.
Mospajtimi është shkaktuar nga arrestimi i dy punonjësve lokalë të Konsullatës së Shteteve të Bashkuara në Stamboll për akuza për sipunim, duke i nxitur Shtetet e Bashkuara, që më 8 tetor t’i suspendojnë shërbimet e vizave joimigrante për shtetasit e Turqisë.
Ankaraja është përgjigjur me masa të njëjta, duke i suspenduar menjëherë vizat për shtetasit amerikanë.
Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka shprehur “shqetësim të thellë” lidhur me arrestimin e dy pjesëtarëve të personelit diplomatik amerikan në Turqi, ka njoftuar mbrëmë Departamenti amerikan i Shtetit.
Në bisedën e djeshme telefonike me ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlut Cavusoglu, Tillerson, po ashtu, ka kërkuar që qeveria e Turqisë të paraqesë prova lidhur me akuzat kundër të punësuarve.
Zoti Bozdag i tha transmetuesit Haberturk se biseda ishte “shumë konstruktive” dhe se “përfaqësuesit e të dy palëve kanë vendosur të takohen dhe të punojnë së bashku”.

Exit mobile version