Sulmi mbi trupat amerikane në Nigeri, Pentagoni fajëson IS-in

A U.S. Army carry team transfers the remains of Army Staff Sgt. Dustin Wright of Lyons, Ga., Oct. 5, 2017, at Dover Air Force Base, Del. Wright was assigned to Company E, 2nd Battalion, 3rd Special Forces Group, Fort Bragg, N.C. (U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Aaron J. Jenne)

Pentagoni tha se luftëtarët e grupit militant Shteti Islamik janë përgjegjës për sulmin në Jugperëndim të Nigerit që la pas vetes katër ushtarë amerikanë të vrarë. Hollësitë e reja dëshmojnë se fshatarët lokalë mund të kenë luajtur rol në organizimin e pritës.
Zëdhënësja e Pentagoni, Michelle Baldanza, i tha “Zërit të Amerikës” se, militantët e IS-it u zunë pritë forcave amerikane dhe atyre të Nigerit më 4 tetor me ç’rast u vranë edhe katër pjesëtarë të personelit vendas të sigurisë.
Forcat e Posaçme të ushtrisë amerikanë, të njohura edhe si “beretat e blerta”, sapo kishin përfunduar një takim me udhëheqësit lokalë dhe po ktheheshin tek makinat e tyre kur u sulmuan, tha një zyrtar amerikan që foli me “Zërin e Amerikës” me kushtin që të mos i përmendet identiteti, meqë hetimet janë duke vazhduar.
Ushtarët thanë se takimi vajti vonë dhe disa prej tyre dyshojnë se fshatarët qëllimisht vonuan largimin e tyre, tha zyrtari.
Ministria e Mbrojtjes e Nigerisë konfirmoi se, pati shkëmbim zjarri afër fshatit Tongo Tongo në rajonin Tillaberi. Tetë pjesëtarë të trupave të Nigerit u plagosën gjatë sulmit në të cilin u plagosën edhe dy ushtarë amerikanë, të cilët u dërguan në Gjermani për trajtim mjekësor.
Sekretari i Mbrojtjes, Jim Mattis, u tha gazetarëve të mërkurën se patrulla u godit ashpër në një zonë ku forcat armike nuk vepronin dhe se avionët francez fluturuan mbi zonë brenda 30 minutash pas pritës.
“Unë i hedh tërësisht poshtë pohimet se përgjigja ishte e ngadalshme”, tha Sekretari Mattis.
Nigeri është aleat i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara në luftën kundër terrorizmit.