Reagon Muller!

Sulmuesi i Bajern Mynihut, Thomas Muller insiston se, Karlo Ançeloti nuk duhet të shihet si “kurban” pas shkarkimit nga Bajern. Italiani u shkarkua para dy javësh, për shkak të rezultateve të dobëta në fillim të këtij sezoni. “Skuadra, e cila ishte në fushë nuk ka performuar ashtu siç do të duhej. Ne duhet të jemi realistë rreth kësaj dhe nuk duhet të themi se Karlo Ançeloti u flijua për këtë skuadër”, u shpreh Muller.
Bayern tashmë në vend të Ançelotit ka emëruar trajnerin gjerman, Jupp Heynckes, i cili u kthye nga pensionimi pas katër vite e gjysmë, duke nënshkruar kontratë deri në fund të këtij sezoni. “Shumë nga problemet me të cilat Bajerni përballet i ka krijuar vetë ekipi që nuk ka treguar aspak nivelin që pritej prej tij, për këtë arsye nuk duhet të fajësojmë Karlo Ançelotin e ta cilësojmë atë si idhullin e rremë”, tha Muller.
Deklarata vjen pikërisht nga Thomas Muller, një prej veteranëve të Bajern Mynih, por që shtypi gjerman dhe italian e etiketoi si një prej përgjegjësve që u bënë shkak për largimin e trajnerit Ançeloti.
Prononcimi publik i 28-vjeçarit gjerman krijon polemika sepse ai bashkë me Robben, Riberi dhe Boateng, ishte padyshim një prej të pakënaqurve gjatë menaxhimit të Karlo Ançelotit. Fakti që prej kohësh sulmuesi ishte lënë në stol, ishtë shoqëruar edhe me komente negative të shtypit gjerman, të cilit Ançeloti i ishte përgjigjur se nuk mund t’i garantonte vendin askujt, madje as Thomas Mullerit.
Mbi këtë trajektore të re në të cilën ecin mendimet e gjermanit Muller pas largimit të Ançelotit, ai shton se shpreson që ndyshimi i trajnerit të shoqërohet gjithashtu edhe me ndryshimin e rezultateve. “Shpresojmë që ndryshimi i trajnerit të shoqërohet gjithashtu edhe me ndryshimin e rezultateve. Në fund të fundit për këtë u bë dhe ndryshimi. Ruajmë kujtime shumë të mira nga Heynckes, me të cilin arritëm fitoren e trefishtë. Gjithsesi, duhet të jemi të ndërgjegjshëm se përformancat tona sërish mund të kritikohen sepse problemi kemi qenë vetë ne. Duhet t’i bëjmë, hapat një nga një. Nuk mund të presim katapultimin e ecurisë tonë”, përfundoi Muller.
Arlind RAMA